Babiš v neděli dopoledne zamíří za prezidentem do Lán. ‚Schůzka není o rozhovorech,‘ řekl

Prezident Miloš Zeman přijme v neděli dopoledne na zámku v Lánech současného premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. O schůzce, která se oproti původním plánům uskuteční už v 11.00, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová/René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Původně se měl předseda vlády do Lán vypravit v neděli večer a podle jeho slov před volbami mělo jít pouze o neformální jednání.

„Schůzka není o rozhovorech. A jak mi sdělil Hrad, rozhovory začnou až ve středu,“ řekl novinářům na sobotní tiskové konferenci Andrej Babiš.

‚My jsme nejsilnější‘

Prezident už dříve avizoval, že pokusem o sestavení vlády nepověří nejsilnější koalici, ale vítěznou stranu. „Jestliže nějaká poměrně silná strana si na sebe navěsí dva nebo tři pětiprocentní prťousky, tak je to podvod,“ prohlásil v minulosti.

Nečekaný triumf koalice Spolu. V posledním momentu přeskočila ANO a vyhrála sněmovní volby

Číst článek

A zdroj blízký hlavě státu v sobotu serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že prezident názor na to, komu dá první pokus, nezměnil. 

Server Neovlivní.cz pak – s odvoláním na dva nejmenované zdroje – napsal, že Zeman začne s povolebními rozhovory až před 28. říjnem.

Babišovo hnutí ANO skončilo ve sněmovních volbách těsně druhé, a to za koalicí Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Lídr Spolu a předseda ODS Petr Fiala už oznámil, že začne vyjednávat s představiteli Pirátů a STAN, kteří tvořili druhou koalici.

Předseda ANO v sobotu zopakoval, že volební koalice jsou podvod. „My jsme nejsilnější stranou, my jsme nejsilnější subjekt,“ zhodnotil výsledek hlasování.

Prezidentova role

Přesný harmonogram povolebních vyjednávání zatím není znám. Prezident je podle mluvčího Ovčáčka na dva týdny ve stavu nemocných.

O zdravotním stavu hlavy státu se v posledních týdnech hodně spekuluje. Oproti příslibům Hradu volil Zeman do volební urny na zámku v Lánech, kde podle Ovčáčka nabírá síly a pravidelně k němu jezdí ošetřující lékař Miroslav Zavoral. Zrušil navíc účast v nedělní povolební televizní debatě.

Zeman je nemocný, v práci ho to ale neomezuje, uvedl Hrad. Jeho účast v povolební debatě zrušil

Číst článek

Pro připomenutí: prezident byl v září hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, kde strávil celkem osm nocí. Podle oficiálního vyjádření Hradu se jednalo o plánovanou prohlídku a lékaři nezjistili „žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životě“. „Podle zjištění lékařů trpí dehydratací a mírným vyčerpáním,“ uvedl tehdy mluvčí.

Radiožurnál a Deník N však zjistily, že Hrad neříká o prezidentově zdravotním stavu pravdu. Sedm důvěryhodných zdrojů potvrdilo, že prezident má problémy s játry a do nemocnice musel kvůli tomu, že se mu začala tvořit tekutina v dutině břišní. O Zemanových problémech s játry mluvil ve středu i bývalý prezident Václav Klaus.

Ke zdravotnímu stavu prezidenta se ve čtvrtek vyjadřoval v rozhovoru pro Rádio Impuls také premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj prezident nemá chuť k jídlu a nemá dostatek živin.

Prezident Miloš Zeman odevzdal hlas v sídle v Lánech. | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Zdislava Pokorná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme