VIDEO: Schůzka žádné řešení nepřinesla, řekl Hamáček po jednání se Zemanem a Babišem

Prezident Miloš Zeman se dosud definitivně nevyjádřil k nominaci Michala Šmardy (ČSSD) na ministra kultury. Po schůzce s hlavou státu a předsedou ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem v Lánech to ve čtvrtek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj proběhne další schůzka 12. července, jak bylo dříve avizováno.

Praha (Aktualizováno: 14:15 4. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace je podle Hamáčka závažná. Musí rozhodnout předsednictvo strany. „Jsem připraven ho (předsednictvo) svolat v nejbližší době,“ řekl Hamáček. Problémem by podle něj mohly být probíhající dovolené.

Rychetský: Zeman nečiní v souladu s ústavním pořádkem. Absolutním pánem vlády je premiér

Číst článek

Schůze předsednictva by se podle něj mohla konat kolem 15. července. „Uvidíme, jak dopadne ta schůzka 12., ale nejsem velký optimista,“ dodal Hamáček.

Na schůzce 12. července se má sejít prezident Zeman se současným ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD) a ministrem vnitra Hamáčkem. „Jsem připraven se s panem prezidentem setkat, protože pozvání prezidenta se neodmítá,“ vysvětlil šéf ČSSD.

Podle Babiše je v případě odchodu sociální demokracie jednou z možností konání předčasných voleb. To si však premiér nepřeje. „Šel bych se zeptat ostatních parlamentních stran, jestli by akceptovaly rekonstrukci vlády,“ uvedl premiér.

„Máme menšinovou koaliční vládu a já stále věřím, že budeme pokračovat ve stávající sestavě,“ doufá Babiš. „My chceme najít řešení, aby sociální demokracie prosadila svého kandidáta.“

„Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako protikorupční, by neměl být odvoláván ministr za to, že odhalil korupci ve svém rezortu,“ informoval po schůzce prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako vláda odborníků, by neměl být ministrem ten, kdo nezná problematiku svého rezortu,“ dodal mluvčí.

Domluvili jsme se, že se domluvíme. Řešení vládní krize se opět odkládá. Prezident se znovu sejde s Hamáčkem a Staňkem 12. 7. Teprve pak rozhodne předsednictvo @cssd o odchodu či setrvání ve vládě. @iROZHLAS.cz @Radiožurnál

13:48 – 04. 07. 2019

3 13

‚Pohybuje se mimo Ústavu‘

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve čtvrtek Českému rozhlasu Plus řekl, že nečinnost prezidenta není v souladu s Ústavou.

Premiér v nesnázích? Babiš už svůj styl zásadně nezmění, říká odbornice na politický marketing

Číst článek

Podle Babiše ale prezident nečinný není. „Pan prezident koná. Pan předseda mu volal těsně před začátkem schůze o hlasování nedůvěře vládě. Tenkrát byl termín 12. července a ten termín zůstává. Předseda mě v pátek požádal o dřívější termín a pan prezident mu vyhověl,“ vysvětlil Babiš.

„Pan prezident se pohybuje z mého pohledu mimo Ústavu,“ řekl Hamáček s tím, že neví, co bude na schůzce se Zemanem a Staňkem řešit.

Ministr kultury podle něj má skončit. „Pokud má mít vládní angažmá smysl, tak musí mít sociální demokracie možnost nominovat své ministry. Jinak to smysl nedává,“ dodal Hamáček.

Zeman se měl sejít s představiteli obou vládních stran v úterý večer. Kvůli summitu Evropské unie, na kterém čelní představitelé státu vybírali nového předsedu Evropské komise, byla ale schůzka přesunuta právě na čtvrteční poledne.

ČSSD na ministra kultury navrhuje starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. Zeman ale odmítá odvolat Staňka na návrh premiéra, protože chce počkat, jak policie naloží s trestními oznámeními, které Staněk podal na ředitele Národní galerie Praha a olomouckého Muzea umění.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš (vlevo), prezident Miloš Zeman (uprostřed) a ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček | Zdroj: hrad.cz

Petr Jadrný, Jiří Lacina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme