Nový termín schůzky Zeman, Babiš a Hamáček. O výměně ministra kultury mají jednat ve čtvrtek v poledne

Schůzka prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) k výměně ministra kultury se uskuteční ve čtvrtek v poledne. Ve středu to sdělil mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Původně se mělo jednání konat v úterý, předseda vlády se ale zdržel na summitu Evropské rady v Bruselu a požádal o jeho odklad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Babiš chce na schůzce Zemana přesvědčit, aby vyhověl po více než měsíci jeho návrhu na odvolání ministra Antonína Staňka (ČSSD). Sociální demokracie podmiňuje změnou v ministerské funkci své další setrvání ve vládě. Původně požadovala dořešení situace do konce června, poté ale souhlasila, že vyčká na výsledek úterní schůzky. Pro úterní posun kvůli účasti na summitu EU měl ale Hamáček pochopení.

Premiér se zdržel na summitu v Bruselu, jednání se Zemanem a Hamáčkem v Lánech se odkládá

Číst článek

Ústava uvádí, že prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne premiér. Ústavní právníci oslovení ČTK se už dřív shodli na tom, že Zeman jedná protiústavně, když s výměnou ministra kultury otálí. Podle nich by měla hlava státu postupovat bez zbytečného odkladu. Zeman naopak argumentuje tím, že mu Ústava nestanoví žádnou lhůtu.

Spor o ministra

Situace kolem Staňka se vyhrotila minulý týden. Zeman totiž před vypršením ultimáta nijak nenaznačil, že by se ministra chystal odvolat, naopak avizoval, že se pokusí Staňka s Hamáčkem usmířit. Hamáček poté mluvil o tom, že Česko je na hraně ústavní krize. Na páteční schůzce se s Babišem dohodli, že ČSSD počká na výsledek dalšího jednání premiéra s prezidentem. Hrad poté oznámil, že Zeman přijme Babiše i Hamáčka.

Babiš se v úterý před novináři v Bruselu zmínil o blíže neurčeném kompromisu, kterého chtěl v Lánech dosáhnout. Premiér řekl, že jednání nebude jednoduché, ale určitě nechce s prezidentem žádný konflikt a nechce na něj podávat žalobu. Sociální demokraté dřív mluvili o kompetenční žalobě na prezidenta, kterou ale může podat výhradně ministerský předseda.

Zeman nejprve odmítl přijmout Staňkovu demisi. Dosud prezident nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, který mu na konci května poslal předseda vlády. Staněk v pondělí večer Babišovi potvrdil, že demisi mínil vážně a že racionální řešení situace nebude blokovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme