Babiš po jednání s prezidentem: K vyslovení nedůvěry vládě není důvod, mého syna už neřešte

Prezident Miloš Zeman jednal v pondělí večer na zámku v Lánech s premiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Ten prezidentovi vysvětlit svůj postoj k dotační kauze Čapí hnízdo a okolnostem údajného únosu svého syna v souvislosti s touto kauzou. Předseda vlády po schůzce média požádal, aby už jeho syna Andreje neřešila. Někteří novináři podle něj synovy nemoci zneužívají.

Lány (Aktualizováno: 23:06 19. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman podle Andreje Babiše při hodinu a půl trvající schůzce v Lánech zopakoval to, co řekl už veřejně. „Pokud by padla, tak vláda podá demisi a prezident mě pověří sestavením vlády,“ řekl premiér novinářům.

To potvrdil i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Mohu pouze zopakovat to, co pan prezident řekl veřejně. To znamená: pan prezident nepředpokládá, že by v pátek došlo k vyslovení nedůvěry, ale pokud by k tomu přece jenom došlo, pak je pan prezident připraven znovu pověřit Andreje Babiše sestavením nové vlády,“ řekl Radiožurnálu.

'Štvou syna proti mně'

Babiš také zopakoval, že v kauze údajného únosu Babiše mladšího zneužili novináři nemoc jeho syna. 

„Už neřešte mého syna. Jeden z typických příznaků této nemoci je to, že si tito lidi nikdy nepřiznají, že jsou nemocní,“ řekl premiér s tím, že se určitá média snaží poštvat jeho syna proti němu.

Kauza Čapí hnízdo: policisté stále nevyslechli Babiše mladšího. Nepodařilo se jim s ním spojit

Číst článek

Za synem byl prý Babiš v sobotu v nedávné době už podruhé, od své loňské svatby ho prý viděl už několikrát.

Někteří lidé neakceptují to, že ve volbách prohráli, a chtějí to měnit jinými prostředky,“ řekl Babiš k víkendovým demonstracím i pokusu o vyjádření nedůvěry vládě, který se má konat v pátek.

Údajný únos na Krym

Reportáž zveřejněná televizí Seznam o kauze Čapí hnízdo a údajném únosu Babiše mladšího odstartovala minulý týden politickou krizi.

Andrej Babiš mladším v reportáži obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér prý chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu.

Babiš to odmítl. Syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži. I v pondělí premiér zopakoval, že nepřiznání si nemoci je součástí diagnózy jeho syna.

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš v Lánech. | Zdroj: Pražský hrad

Páteční hlasování o vládě

Šestice sněmovních opozičních stran kvůli případu vyvolala mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny, na které se bude v pátek hlasovat o vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD.

Babiš do lánského zámku dorazil před 18. hodinou. Prezident Miloš Zeman ho už v minulosti podpořil, když řekl, že celou záležitost považuje za mediální kauzu. A kdyby vláda skutečně padla, sestavením nového kabinetu znovu pověří Babiše.

Za šéfem hnutí ANO stojí jednomyslně jeho poslanecký klub. Jak se při hlasování zachová ČSSD, rozhodne vedení strany spolu s poslanci pozítří. A o tom, jak se postaví k hlasování o nedůvěře vládě, bude jednat i KSČM, která menšinovou vládu toleruje. Ve středu za prezidentem Zemanem zamíří předseda KSČM Vojtěch Filip.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme