Nejvyšší správní soud nahrává aktivistům, řekl Zeman Babišovi. V Lánech jednali i o Huawei

Nejvyšší správní soud podle prezidenta Miloše Zemana nahrává ekologickým aktivistům. Zeman to řekl na večerní schůzce z premiérem Andrejem Babišem z hnutí ANO. Babiš po jednání uvedl, že podle něj je česká justice nezávislá. Oba politici taky řešili možné investice firmy Huawei v Česku a kybernetickou bezpečnost země. Tu je podle Babiše potřeba řešit ve spolupráci s dalšími unijními státy.

Lány (Aktualizováno: 21:35 28. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš při schůzce v Lánech

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš při schůzce v Lánech | Zdroj: Pražský hrad

„Bavili jsme se krátce ohledně názorů pana prezidenta na Nejvyšší správní soud (NSS), kde on zopakoval svůj názor, že má pocit, že nahrává ekologickým aktivistům, kteří potom brzdí stavby infrastruktury,“ řekl premiér Babiš.

Mynář má moje číslo, u prezidenta jsem byl asi třikrát, říká předseda pražského městského soudu Vávra

Číst článek

Vztah Hradu k justici se začal veřejně probírat v uplynulých týdnech, kdy týdeník Respekt napsal, že kancléře Vratislav Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta.

Mynář kontakty později potvrdil, nevidí na nich nic špatného. Zeman poté uvedl, že Mynář jednal se soudci z jeho pověření. Bývalý předseda NSS Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N uvedl, že mu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách, údajně mu prezident naznačoval, že by ho výměnou mohl jmenovat do čela Ústavního soudu.

Babiš v pondělí řekl, že vzal Zemanův názor na NSS na vědomí a věc před prezidentem nekomentoval. „Já myslím, že justice je nezávislá, že soudci jsou nezávislí, i se tak chovají,“ uvedl.

V souvislosti se Zemanovými stížnostmi na aktivisty podotkl, že pro vládu jsou problémem zdržení s výstavbou dopravní infrastruktury, která vznikají kvůli tomu, že ekologové u soudu rozhodnutí o stavbě napadají.

Další téma: Huawei

Zeman s Babišem mluvil také o plánech čínské komunikační společnosti Huawei na investice v Česku.

Před výrobky čínských firem Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle něj představují bezpečnostní riziko.

Babiš v Lánech zopakoval své dřívější tvrzení, že by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni.

Čučkaři z BIS, nedůvěryhodní soudci i zlovolní úředníci. Které nezávislé instituce zpochybnil Hrad?

Číst článek

Zeman varování NÚKIB v minulosti opakovaně kritizoval, podle něj výrobky Huawei bezpečnostní riziko nepředstavují. Uváděl také, že českým firmám působícím na čínském trhu hrozí kvůli varování českého úřadu odvetná opatření. Před výrobky Huawei varovaly i některé další státy.

Premiér v pondělí novinářům řekl, že ohledně Huawei není co řešit a že organizace, které spravují klíčovou infrastrukturu státu, podle zákona musejí na základě varování NÚKIB provést bezpečnostní audit. Zopakoval také, že by se záležitost kybernetické bezpečnosti měla řešit na celoevropské úrovni.

Společný evropský postup?

O společném evropském postupu mluvil v pondělí před jednáním vlády i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Nemá smysl vyvíjet nějaké jenom národní aktivity, celá Evropa je velmi propojená a je potřeba komunikovat s našimi partnery. Jednou z cest je vytvoření nějakého evropského testovacího centra,“ řekl novinářům.

Babiš se Zemanem v Lánech diskutoval také o středeční schůzce ústavních činitelů, na které se bude jednat o otázkách zahraniční politiky.

Debatovali také o zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích nebo o přípravě rozpočtu. Babiš uvedl, že prezident sdílí jeho odmítavý postoj ke zvyšování životního minima, které prosazuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme