Novým premiérem je Andrej Babiš. 'Nenávistná kampaň zesílí,' varoval ho Zeman

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se dočkal. Prezident Miloš Zeman ho necelých sedm týdnů po volbách jmenoval premiérem. Do funkce ho uvedl na Pražském hradě. Babiš chce vládnout s menšinovým kabinetem, který by měl být prezidentem pověřen příští týden.

Praha (Aktualizováno: 14:30 6. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš se stal 6. prosince 12. premiérem samostatné České republiky. | Zdroj: ČTK

„Naše vláda může mít výhodu, že budeme jeden tým, budeme bojovat proti korupci, klientelismu, nebudeme se hádat na veřejnosti, ale jen za zavřenými dveřmi,“ řekl Andrej Babiš krátce po svém jmenování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem Andreje Babiše

„Naše vláda bude chodit mezi lidi, budeme jim naslouchat,“ dodal s tím, že „udělá vše pro to, aby se naši občané, naši lidi měli líp“. Jako důležité téma své vlády Andrej Babiš vypíchl problém migrace, jehož řešením je podle něj boj s pašeráky. Ve svém prvním projevu také opakovaně vyloučil, že by ve sněmovně existovala nějaká koalice.

Zeman po jmenování Babiše varoval před médii, kterým podle prezidenta vadí úspěšní lidé. Nástrojem jsou podle něj komentátoři, kteří „ničemu nerozumí“.

Babišovi také řekl, že „do vysokých stromů bije blesk“. Měl by se podle prezidenta připravit na to, že velká část českých médií proti němu „dále zvýší svou nenávistnou kampaň“. 

'Nezlobte se na trpaslíky'

„Řiďte se dvěma věcmi. Zaprvé výrokem mého přítele Pavla Dostála: ‚S domovnicí se nediskutuje.‘ A zadruhé výrokem polského satirika: ‚Nezlobte se na trpaslíky, že vám okopávají kotníky. Oni výš nedosáhnou.“

Prezident Miloš Zeman jmenoval šéfa ANO Andreje Babiše premiérem | Zdroj: Pražský hrad

Dále se mluvilo také o státním rozpočtu a ekonomice. „Můj standardní názor je, že budoucnost ekonomiky je dána přítomnými efektivními investicemi, s panem premiérem Babišem vedeme už několik let spor, jestli je u nás podíl investic na státních výdajích dost, nebo ne. To si pak probereme spolu mezi čtyřma očima,“ řekl Zeman.

Babiš chce podle svého vyjádření navyšovat mzdy tam, kde jsou nízké – u učitelů nebo sociálních služeb.

A co bude premiér dělat nyní? „Na úřad vlády nepůjdu, půjdu teď na ministerstvo financí, připravuji se na Evropskou radu, ten summit je strašně důležitý, musíme prosazovat naše zájmy. Budu muset přesvědčovat komisi, aby nás nežalovali, že kvóty nejsou řešení,“ řekl Babiš k prosincovému zasedání Evropské rady, kvůli kterému požádal prezidenta republiky o jmenování vlády už 13. prosince.

Ke jmenování nové vlády Zeman ještě dodal: „Já jsem panu premiérovi doporučoval, aby předtím, než patrně autobusem pojedou ministři na Úřad vlády, aby se zastavili v Lánech na hrobu Tomáše Garrigua Masaryka.“

12. premiér samostatné České republiky

Andrej Babiš se stal předsedou vlády šest let po vstupu do politiky. Hnutí ANO založil v roce 2011.

Je zároveň 12. premiérem samostatné České republiky. Sestavil menšinovou vládu, kterou se chystá prezident Zeman jmenovat 13. prosince. Je složená ze členů hnutí ANO a nestranických odborníků. Babiš nepočítá s obsazením postu ministra pro lidská práva a taky odborníka pro vědu, výzkum a inovace.

Seznam ministrů. Podívejte se, kdo je kdo v Babišově vládě

Číst článek

V Babišově vládě by mělo pokračovat pět ministrů z dosavadního kabinetu. Ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok zůstanou na svých pozicích, ministr obrany Martin Stropnický se přesune do čela diplomacie a jeho pozici převezme dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. S dalšími kandidáty na vládní posty se chce prezident v nadcházejících dnech setkat, až poté vládu jmenuje.

Zeman přistoupil ke jmenování Babiše premiérem rychleji než před čtyřmi lety ke jmenování Sobotky. Tehdejší předseda ČSSD čekal na jmenování 83 dnů od voleb, Babiš se stal premiérem 46 dnů po skončení hlasování. Zeman také po Babišovi na rozdíl od Sobotky předem nepožaduje podpisy 101 poslanců, kteří ve sněmovně podpoří vládu.

ah, mos, dp, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme