Prezident Zeman: Babiše jmenuji premiérem bez ohledu na výsledek referenda v ČSSD

Prezident Miloš Zeman jmenuje podruhé premiérem šéfa ANO Andreje Babiše. Nebude brát přitom ohled na výsledek referenda v ČSSD. Zeman to prohlásil ve středu na Žofínském fóru v Praze.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:22 23. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Khalil Baalbaki/Český rozhlas, Reuters | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Chci jasně konstatovat, že dodržím svůj slib, a to bez ohledu na výsledek referenda, protože sliby se mají dodržovat tak, že nemají být podmíněny, a podruhé jmenuji Andreje Babiše předsedou vlády,“ řekl prezident Miloš Zeman na Žofínském fóru.

Zároveň věří, že vláda bude sestavena do prázdnin. Kvůli prodlužování sociálnědemokratického referenda podle něj ale může být tento termín posunut o týden nebo o dva.

Zeman se také opět vyslovil proti předčasným volbám. Trvá na tom, že jsou urážkou voličů a ukázkou neschopnosti politiků. Premiér v demisi Andrej Babiš před časem připustil možnost předčasných voleb, pokud se nepodaří s ČSSD sestavit menšinovou vládu.

Výsledek referenda bude zřejmě těsný

Výsledek vnitrostranického referenda o vstupu do vlády s ANO bude zřejmě podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka těsný.

Výsledek stranického referenda o vládě bude těsný, myslí si Hamáček

Číst článek

Hlasování v ČSSD začalo v pondělí a je tajné. Probíhá do 14. června na schůzích téměř 1100 místních organizací strany. Následující den má být znám výsledek.

Otázka zní: Souhlasíte s tím, aby ČSSD vstoupila do menšinové vlády s hnutím ANO 2011 za podmínek uvedených v dokumentech Principy koaliční spolupráce ANO 2011 a ČSSD a Programové prohlášení vlády ČR?

Pokud se v referendu nevysloví alespoň čtvrtina ze 17 500 členů, rozhodne o vstupu ČSSD do menšinového kabinetu ústřední výkonný výbor strany.

ANO a ČSSD s podporou KSČM

Aktuální variantou je vláda ANO a ČSSD, která by měla ve dvousetčlenné sněmovně 93 poslanců. K většině by jí měly pomoct také hlasy 15 poslanců KSČM. 

Podle koaliční smlouvy by ANO mělo mít deset ministerstev, sociální demokraté pět - resort vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, kultury a zemědělství.

Pět uchazečů o ministerské křeslo. Podívejte se, koho ČSSD nominovala do vlády s hnutím ANO

Číst článek

Ministrem zahraničí se má za ČSSD stát pražský politik Miroslav Poche, s tím ale Zeman nesouhlasí. V čele ministerstva zemědělství má stanout prezidentův příznivec Miroslav Toman. Ministrem práce má být radní a náměstek Petr Krčál, ministrem vnitra šéf strany Jan Hamáček a ministrem kultury primátor Olomouce Antonín Staněk.

Jména ministrů za ANO v případné nové vládě zatím zůstávají tajná.

Pokračovat v novém kabinetu ale nebudou ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán z ANO, ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický z ANO ani ministr dopravy v demisi Dan Ťok za ANO. 

Nejasný je zatím osud ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové za ANO, která zatím s Babišem o svém pokračování v nové vládě nemluvila. Uvedla, že pokud o ni stát jako ministryni ztratí zájem, zbude jí silný mandát poslankyně podpořený ziskem tisíců hlasů voličů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme