Nechápu, proč tam šel, řekl premiér o Vondráčkově návštěvě u Zemana. Nevěděl o ní lékař

Premiér Andrej Babiš (ANO) o čtvrteční návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici u prezidenta Miloše Zemana nevěděl. „Vůbec nechápu, proč tam pan Vondráček šel,“ řekl v pátek Radiožurnálu. Předseda sněmovny navštívil podle vyjádření nemocnice hlavu státu bez vědomí ošetřujícího lékaře přímo na jednotce intenzivní péče. Zemana podle mluvčí nemocnice mají navštěvovat jen ti nejbližší.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (vpravo) o čtvrteční návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka v Ústřední vojenské nemocnici u prezidenta Miloše Zemana nevěděl (archivní foto) | Foto: Lukas Kabon / Anadolu Agency | Zdroj: Profimedia

„Já jsem o té návštěvě nevěděl a vůbec nechápu, proč tam pan Vondráček šel. Podle vyjádření nemocnice tam došlo k něčemu, co je nepřijatelné,“ řekl Babiš pro Radiožurnál.

Nemocnice prověřuje Vondráčkovu návštěvu u prezidenta. Mynář ho na JIP přivedl bez vědomí lékaře

Číst článek

Premiér předsedovi sněmovny v pátek ráno psal a Vondráček prý celou událost nevnímá jako Babiš.

„Říkal, že je předseda sněmovny, to vyjádření pana prezidenta je určené pro něj. Ale pokud to bylo bez vědomí nemocnice, tak je to samozřejmě špatně. Musí to vysvětlit,“ doplnil s tím, že je to velice nepříjemná situace.

Vondráček navštívil Zemana v nemocnici ve čtvrtek po poledni. Předseda končící sněmovny mimo jiné prohlásil, že Zeman se podle něj cítí lépe: „Popovídali jsme si, usmíval se. Co jsem se tak vyptával, tak že se cítí líp. K povolebnímu jednání říkal, že se na něj můžeme spolehnout. A říkal to se svým typickým potutelným úsměvem.“

Prezident podle něj denně sleduje monitoring médií. „Říkal, že nejvíc ho baví zprávy o tom, že je mrtvý,“ přiblížil.

„Má smysl pro humor, ten ho neopouští,“ pokračoval předseda sněmovny a dodal: „Všechny ty různé fámy se nezakládají na pravdě, viděl jsem to na vlastní oči.“

Nežádoucí událost

Podle nemocnice ale k návštěvě došlo bez vědomí ošetřujícího lékaře. „Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha potvrzuje, že dnešního dne nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře přivedl kancléř Vratislav Mynář k prezidentu České republiky na jednotku intenzivní péče předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pana Radka Vondráčka,“ informovala ve čtvrtek na stránkách nemocnice mluvčí Jitka Zinke.

Šéf sněmovny Vondráček navštívil Zemana v nemocnici. ‚Fámy se nezakládají na pravdě,‘ řekl

Číst článek

Prezidenta Zemana podle ní navštěvuje pouze vybraný okruh blízkých, „mezi které pan předseda Radek Vondráček v době návštěvy nepatřil“. Nemocnice návštěvu prověřuje jako takzvanou nežádoucí událost.

Ústřední vojenská nemocnice tak nemůže podle Zinke potvrdit průběh schůzky, protože jí nebyl přítomný nikdo z personálu. Distancuje se také od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu.

Nemocnice podle mluvčí chce, aby další schůzky byly předem domluvené. „Nemocnice žádá v zájmu pacienta, aby další oficiální návštěvy, mimo okruh osob blízkých pana prezidenta, byly realizovány vždy po předchozí dohodě s ošetřujícím lékařem pana prezidenta,“ dodala Zinke.

Prezidentův zdravotní stav

Prezident je ve střešovické nemocnici od neděle. Podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele nemocnice Miroslava Zavorala byly důvodem hospitalizace komplikace provázející chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas.

Mluvčí nemocnice v pondělí sdělila, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka prezident komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. Jiné informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici.

Za prezidentem jen se souhlasem lékaře. Policie nepustí k Zemanovi návštěvy mimo seznam

Číst článek

Ve čtvrtek prezidentova žena Ivana doprovázená jejich dcerou Kateřinou požádala o toleranci, podrobnosti k prezidentově zdravotnímu stavu ale neřekla.

„Mohu potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Spekulace o diagnózách a prognózách považuji při nejmenším za velmi neetické,“ doplnila s tím, že není jediným prezidentem, který v době výkonu své funkce onemocněl.

Zeman pobýval v Ústřední vojenské nemocnici už v září, strávil tam osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. V tehdejší zprávě je uvedeno, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty.

Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává. Vyšetření podle něj nezjistilo žádné onemocnění nebo problémy, které by ho ohrožovaly na životě.

Vondráčkova návštěva Zemana

 • 11:38 14. 10. Schůzka s kancléřem Mynářem

  Dosluhující předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) vychází z Hradu. Po schůzce s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem uvedl, že prezident Miloš Zeman svolá zasedání nové sněmovny na pondělí 8. listopadu.

 • po obědě 14. 10. Návštěva u prezidenta

  Po obědě navštívil Vondráček prezidenta Zemana v Ústřední vojenské nemocnici. Novinářům však řekl, že o setkání promluví až po 16. hodině.

 • 17:00 14. 10. Je schopen vykonávat úřad

  Po 17. hodině Vondráček přichází před novináře. Informuje mimo jiné o tom, že je hlava státu podle něj schopna vykonávat úřad. „Mohu vyvrátit všechny spekulace o tom, že by Zemanův stav byl tak vážný, že by nebyl schopen se nějak orientovat. Svůj úkon (podpis rozhodnutí o svolání schůze sněmovny) provedl naprosto jasně,“ uvedl Vondráček. Prezident mu podle něj říkal, že sleduje denně monitoring. „Nejvíce ho baví zprávy o tom, že zemřel. Takže humor ho neupustil.“

 • 22:10 14. 10. Mynář přivedl Vondráčka k prezidentovi bez vědomí ošetřujícího lékaře

  Kolem desáté ale nemocnice informuje, že kancléř Vratislav Mynář přivedl Radka Vondráčka (ANO) k prezidentovi Miloši Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře.

 • 9:00 15. 10. Babiš: ‚Nechápu‘

  Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Radiožurnál uvedl, že o čtvrteční návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici u prezidenta Miloše Zemana nevěděl. „Vůbec nechápu, proč tam pan Vondráček šel,“ řekl.

 • 10:45 15. 10. Bez souhlasu lékaře?

  Policie na twitteru informuje, že ochranka neumožní přímý kontakt prezidenta Miloše Zemana s osobami, které předem neobdrží souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou.

 • 13:20 15.10. Vondráček: Byl jsem přesvědčen o tom, že návštěva byla konzultována

  Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední vojenské nemocnici na jeho žádost zprostředkovanou hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. „Celá situace mě mrzí, byla to chyba a chápu rozladění vedení nemocnice. I když ředitel nemocnice jistě ví, že to není o mé osobě, tak přesto se jemu i dalším ošetřujícím lékařům omlouvám," napsal v prohlášení Vondráček. Do nemocnice přijel, jak uvedl v Rádiu Impuls, za Zemanem sám a od vstupu ho k prezidentovi zavedla policejní ochranná služba. Mynář už byl podle předsedy sněmovny na místě.

 • 13:56 15. 10. Návštěva zaznamenána

  Personál Ústřední vojenské nemocnice zaznamenal čtvrteční návštěvu předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) a prezidentova kancléře Vratislava Mynáře u prezidenta Miloše Zemana. Z úcty k autoritě kancléře ale předpokládal, že byla návštěva konzultována s ošetřujícím lékařem.

 • 14:50 15. 10. Policie popřela Vondráčkovo vyjádření

  Policie popřela, že by Vondráčka doprovodila do nemocničního pokoje prezidenta Miloše Zemana. Prezidenta navštívil v doprovodu kancléře Vratislava Mynáře, který byl v té době již na místě, uvedla policie na twitteru.

Zuzana Machálková, Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme