Zeman povečeří s premiérem v demisi. Babiš chce vědět, kolik času bude mít na druhý vládní pokus

Činnost vlády nebo zahraniční politika budou tématy čtvrteční večeře prezidenta Miloše Zemana s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Babiš také očekává, že se dozví, kolik času od hlavy státu dostane na vyjednávání o sestavení druhého kabinetu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček Radiožurnálu řekl, že politici budou mluvit o aktuálních tématech a výhledu do blízké budoucnosti.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman pověřil Babiše jednáním o sestavení nové vlády | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Pan prezident pozval předsedu vlády pana Andreje Babiše na přátelskou večeři na zámek v Lánech. Tato večeře se uskuteční ve čtvrtek v 18 hodin a bude příležitostí k debatě o aktuálních otázkách ale taky o výhledu do blízké budoucnosti,“ informoval Ovčáček.

Lidovci trvají na tom, že nepůjdou do vlády s Babišem. Nebojí se 'loutkového kabinetu'

Číst článek

Babiš ve středu po jednání kabinetu řekl novinářům, že s prezidentem mluvil naposled před dvěma týdny. „My jsme se neviděli de facto od, jak jsem dostal pověření k sestavení, k takzvanému druhému pokusu. Určitě probereme celkově situaci. Hlavně potřebuju vědět, jak si to představuje a kolik budu mít času na to, abych sestavil druhý pokus,“ řekl Babiš.

Babiš dodal, že si chce si vyslechnout názory prezidenta, informovat ho o činnosti vlády a nastavit vzájemnou spolupráci.

Zeman a Babiš jsou hromosvody vzteku. Politici musí zastavit epidemii exekucí, vyzývá sociolog

Číst článek

Zeman dříve uvedl, že Babišovi ve druhém pokusu poskytne dostatek času a bude před jmenováním nových ministrů požadovat 101 zaručených hlasů v Poslanecké sněmovně. Před druhým kolem prezidentských voleb pak Zeman dodal, že na potvrzení potřebné většiny poslanců nebude trvat v případě, že svůj prezidentský mandát neobhájí, což se nestalo.

Premiér v demisi chce s nedávno znovuzvoleným prezidentem sladit působení v zahraniční politice, za níž nese odpovědnost vláda. Babiš opakovaně prohlásil, že se chce soustředit na evropskou agendu.

Jak dříve informoval mluvčí Ovčáček, prezident má tento týden dovolenou, kterou tráví v Lánech. Později mluvčí oznámil, že na dnešek má prezident v plánu večeři s Babišem a také natáčení rozhovoru pro TV Barrandov.

Vendula Vrbová, Jana Magdoňová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme