Mám od Babiše seznam ministrů. Kromě Pocheho neočekávám problémy, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman má od Andreje Babiše (ANO) seznam možných ministrů, zveřejní ho ale podle něj premiér. Neočekává, že by kromě Pocheho byly u jmen ministrů problémy. Řekl to prezident na návštěvě Ústeckého kraje.

Ústí nad Labem (Aktualizováno: 16:46 21. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Bílině na Teplicku | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

Babiš předal v závěru minulého týdne Zemanovi seznam adeptů na ministry, veřejně jména ale dosud nekomentoval. „Vím o seznamu ministrů, ale to neznamená, že ho budu sdělovat. Ten má sdělit premiér, předpokládám, že tak patrně příští týden učiní,“ uvedl Zeman. Babiš ve středu v Olomouci řekl, že chce jména kandidátů do vlády zveřejnit tento pátek odpoledne.

Poche se půjde představit Zemanovi jako nový ministr. Ten ho požádá, ať zváží kandidaturu

Číst článek

Zeman chce Hamáčka přijmout jako kandidáta na ministra vnitra. „Pak budu přijímat další nominanty, rád se s nimi seznámím a s výjimkou pana Pocheho neočekávám, že budou jakékoliv problémy,“ řekl prezident. Nepovažoval by za korektní předjímat výsledky schůzky s Pochem. „Vyčkejte týden, za týden vám i vašim kolegům budu moci sdělit výsledky setkání,“ dodal.

Proti kandidátovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o víkendu ostře vymezili komunisté, kteří mají menšinovou vládu ANO a ČSSD ve sněmovně tolerovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími 11 českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament v květnu 2017 vyzval státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale ve skutečnosti hlasoval proti usnesení.

Babiš se mohl chovat státotvorně po volbách, když ho strany odmítly, zmínil ‚jízlivý‘ Dolínek

Číst článek

Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.

Zeman dříve uvedl, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. Poche i další sociální demokraté argumenty odmítají jako zástupné a věří tomu, že výhrady by mohla pomoci vyřešit páteční schůzka v Lánech. Média připomínají, že Zemanovi může vadit hlavně fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.

ČSSD Pocheho kandidaturu nestáhla, ustoupit nehodlá ani sám Poche. Minulý týden avizoval, že do Lán v pátek zamíří tak, jako by se šel představit nový ministr. Diskusi o změně kandidáta veřejně navrhuje statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme