Jmenuji Babiše premiérem ještě před ukončením referenda ČSSD. Chci urychlit vznik vlády, oznámil Zeman

Prezident Miloš Zeman jmenuje Andreje Babiše z ANO podruhé premiérem ještě před ukončením referenda ČSSD o účasti ve vládě. Babiš pak bude mít zhruba dva týdny na to, aby prezidentovi přinesl návrh na obsazení ministerských křesel. Zeman chce tímto postupem mimo jiné urychlit vznik vlády. Řekl to České televizi.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident České republiky Miloš Zeman | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Abych zaprvé vytvořil situaci, kdy bude jasné, že je to právě Andrej Babiš, který jako vítěz voleb má právo, ale i povinnost jednat o sestavení vlády. Zadruhé proto, abych ten proces urychlil,“ řekl Zeman. Tento postup je podle něho tlakem na ČSSD i na Babiše. Přesný termín jmenování ještě nezná.

Brabec: Hnutí ANO nemá plán B pro případ, že referendum ČSSD nedopadne kladně

Číst článek

Sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu rozhodují o tom, zda má jejich strana vstoupit do menšinové vlády hnutí ANO podporované komunisty. Hlasování v místních organizacích začínalo minulé pondělí a potrvá tři týdny. Aby bylo referendum platné, musí přijít k urnám hlasovat aspoň čtvrtina z téměř 18 tisíc členů ČSSD. Referendum ČSSD skončí 14. června, o den později sociální demokraté vyhlásí výsledek.

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček podle České televize vnímá prezidentova slova, spíše než jako nátlak na jeho stranu, jako potvrzení předchozích výroků o opětovném jmenování Andreje Babiše premiérem.

Noví ministři?

ČSSD také představila možné kandidáty na ministry v případné budoucí vládě. Je mezi nimi i europoslanec Miroslav Poche, s jehož účastí ve vládě nesouhlasí prezident Miloš Zeman. Vnitro by měl podle očekávání vést Hamáček.

Na ministerstvo práce a sociálních věcí by ČSSD chtěla vyslat bývalého politického náměstka na tomto úřadu Petra Krčála, na zemědělství prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana a o kulturu by se měl starat olomoucký primátor Antonín Staněk. 

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme