Zeman s Kiskou dorazili parním vlakem z Hodonína do Topoľčianek. Ještě před tím uctili památku T. G. Masaryka

Jízda českého a slovenského prezidenta se konala při příležitosti oslav 100 let vzniku společného státu a přesně na den u příležitosti 95. výročí příjezdu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka na zámek ve slovenském letovisku, který se stal posléze jeho oblíbeným letním sídlem.

Tento článek je více než rok starý.

Hodonín (Aktualizováno: 17:14 29. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti při setkání s novináři.

Prezidenti při setkání s novináři. | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Prezidenti České republiky a Slovenska, Miloš Zeman a Andrej Kiska, v neděli odpoledne přijeli historickým vlakem do slovenských Topoľčianek z Hodonína. Jízda z rodiště prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka k zámku v jihoslovenské obci, který byl letním sídlem Masaryka, se stala součástí vzpomínkových akcí ke stému výročí vzniku Československa. Na nádraží v Topoľčiankách vítali prezidenty desítky lidí.

Český a slovenský prezident se vydali vlakem na cestu do Topoľčianek přesně 95 let poté, co tam Masaryk přijel poprvé. V Topoľčiankách například vznikaly Hovory s T. G. Masarykem spisovatele Karla Čapka.

Na místním nádraží, kam již osobní vlaky nejezdí, vítali Zemana i Kisku potleskem desítky lidí, mnozí měli v rukou české a slovenské vlaječky. Po příjezdu historické soupravy s parní lokomotivou a krátkém přivítání hlav obou států prezidenti nastoupili do kočáru. Ten je přepravil do zámku, na jehož nádvoří se uskutečnil uvítací ceremoniál se státními hymnami.

Před samotnou jízdou vlakem oba státníci položili květiny u Masarykova pomníku v Hodoníně. První československý prezident byl zdejším rodákem. Pomník byl rozebrán za nacistické okupace, po únoru 1948 i po sovětské okupaci v roce 1968.

Pro jízdu prezidentů byl sestavený speciální vlak, který táhla lokomotiva zvaná zelený anton. Šlo o první rychlíkovou lokomotivu československé výroby s označením 486.0. Škodovy závody vyrobily ve 30. letech minulého století devět kusů.

Za lokomotivou byl mimo jiné zařazen pro prezidenty salonní vůz z roku 1930, který vyrobila Ringhofferova továrna v Praze k 80. narozeninám Masaryka. Dále jel také vůz vyrobený v 60. letech, kterým později jezdíval Gustáv Husák. Vlak doplňovala i postrková motorová lokomotiva zvaná bardotka.

Andrej Kiska se zastal novinářů. ‚Jsou opravdovými strážci demokracie,‘ řekl a připomněl Kuciaka

Číst článek

Podle Kisky bylo období první republiky plné naděje a optimismu z budování nového státu a demokracie v nové Evropě.

Oba prezidenti si pochvalovali nevšední cestu vlakem a vedle světlých momentů společné historie připomněli i ty temné. „Smutných období bylo více, nejsmutnější bylo rozdělení a existence Slovenského státu,“ řekl Kiska.

Připomenul, stejně jako Zeman, že smutné období bylo po roce 1948 a po roce 1968. „Prožili jsme toho spoustu a hodně a neznám dva státy, které by měly na světě tak blízko,“ dodal.

Návštěva českého prezidenta vzbuzuje za hranicemi velkou pozornost. Podle zpravodajky Českého rozhlasu na Slovensku, jsou v každém městě, kterým vlak projíždí, u kolejí skupinky lidí. Mávají českými a slovenskými vlajkami a zdraví oba prezidenty:

ČTK, pan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme