Prezident Zeman: Vláda s důvěrou by mohla vzniknout do konce května

Vláda s důvěrou Poslanecké sněmovny by podle prezidenta Miloše Zemana mohla vzniknout do konce května. Dřív předpokládal, že mu premiér v demisi a šéf ANO Andrej Babiš předloží návrh nového uspořádání nejpozději do konce června. Nynější jednání ANO se sociální demokracií o společném koaličním kabinetu, který by mohli podpořit komunisté, jsou vcelku úspěšná a květnový termín se zdá realistický, sdělil ve čtvrtek prezident v TV Barrandov.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov a moderátor Jaromír Soukup | Zdroj: Pražský hrad

Klíčový podle něj bude dubnový sjezd sociální demokracie, možná i KSČM. „A také vnitrostranické referendum ČSSD o podobě vlády,“ dodal.

ANO, ČSSD a KSČM mají ve dvousetčlenné sněmovně dohromady 108 poslanců. I kdyby někteří sociální demokraté Babišovu vládu nepodpořili a koalice by se opírala o hlasy alespoň 105 poslanců, považoval by ji Zeman za poměrně stabilní.

Hamáček chce ve vládě pět resortů a spravedlivé daně. 'Očekávám kompromis,' vzkázal hnutí ANO

Číst článek

Nejtěsnější většina 101 hlasů by podle něj byla příliš křehká. „Já bych ji nechtěl,“ dodal.

Někteří politici ČSSD nechtějí podpořit vládu kvůli Andreji Babišovi, který je trestně stíhán za údajný podvod při získání dotace pro Čapí hnízdo. „Při posledních jednáních se o Babišovi už moc nemluví,“ poznamenal prezident.

Poté, co současná Babišova menšinová vláda v lednu získala jen podporu poslanců ANO, svěřil Zeman premiérovi v demisi i druhý pokus o složení kabinetu. Zopakoval, že mu dal značný časový prostor, aby nebyl pod tlakem a podařilo se mu domluvit vládu s důvěrou.

„Potom odpadnou ty nesmyslné žvásty, že nám vládne vláda bez důvěry,“ řekl Zeman.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme