Hloupá provokace, komentoval Zeman nevpuštění člena ruské delegace do Česka

Český prezident Miloš Zeman pokládá nevpuštění člena ruské delegace do Česka za hloupou provokaci. Může to narušit hospodářskou spolupráci, uvedl Zeman na TV Barrandov. České úřady podle serveru Deník N nepustily do Česka muže z delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který v pondělí přiletěl na návštěvu Česka. Podle serveru je zmíněný člen delegace na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman. Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k objasnění úkolů české armády v roce 2019.

Český prezident Miloš Zeman pokládá nevpuštění člena ruské delegace do Česka za hloupou provokaci (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Já to pokládám za dost hloupou provokaci, protože vím, že ruská delegace dokonce uvažovala, že se otočí a vrátí se zpátky,“ řekl Zeman. „A protože tady byla mezivládní komise, která má pro dobré hospodářské vztahy svůj význam, tak by to na dlouhou dobu narušilo hospodářskou spolupráci,“ dodal prezident.

Moskva považuje rozhodnutí českých úřadů o nevpuštění člena delegace za neopodstatněné. Uvedla to ve čtvrtek mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová, podle níž rozhodnutí nezůstane bez odezvy.

Rusko je pro Česko hrozbou, využívá dezinformací, varuje ministr zahraničí Petříček

Číst článek

„Incident považujeme za neslýchaný příklad nepřívětivého počínání české strany, která tak demonstrovala pohrdání základními normami diplomatické slušnosti. Podobné konfrontační výpady samozřejmě nezůstanou bez adekvátní reakce z naší strany,“ prohlásila Zacharovová.

Bez komentáře

O nevpuštění člena ruské delegace informoval v úterý server Deník N. Muž byl po pondělním přistání na pražském Letišti Václava Havla a následné pasové kontrole vrácen do Moskvy.

„Je politováníhodné, že ve snaze zavděčit se protiruským silám v zemi i za jejími hranicemi se v Praze stále častěji používají proti ruským diplomatům provokační postupy z arzenálu vízových válek,“ dodala mluvčí ruské diplomacie Zacharovová.

České ministerstvo zahraničí ponechalo tyto výroky bez komentáře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme