Fischer svolal kvůli prezidentovým výrokům senátní výbor, pozval šéfa BIS Koudelku i ministra Petříčka

Výroky prezidenta Miloše Zemana o Bezpečnostní informační službě se bude zabývat senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Projedná je na uzavřeném zasedání. Předseda Pavel Fischer ho svolal na úterý 18. prosince, sdělil senátorův asistent Jan Urban. Na schůzi výboru by měli dorazit ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka a ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Už tu nejde o úvahy, kam patříme. Jde o vystoupení vrchního velitele ozbrojených sil, jímž zpochybnil zahraničněpolitické a bezpečnostní ukotvení České republiky jako spojence,“ vysvětlil senátor a předseda výboru Pavel Fischer.

Zemanův postoj k BIS je dán jeho vstřícným vztahem k Rusku, říká bývalý ministr vnitra Bublan

Číst článek

Vedle Zemanova kritického stanoviska k výroční zprávě BIS za loňský rok zmínil také prezidentův rozhovor pro ruskou televizi NTV.

V něm se prezident mimo jiné opět postavil proti protiruským sankcím a vrátil se k aféře kolem Ruskem vyvinutého armádního jedu Novičok, s nímž byl v březnu ve Velké Británii spáchán pokus o vraždu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala.

Fischer oznámil, že se kvůli Zemanovým výrokům sejde tento týden například s Petříčkem a s předsedou sněmovního zahraničního výboru Lubomírem Zaorálkem z ČSSD.

Na úterý 18. prosince večer někdejší neúspěšný vyzyvatel Zemana v prezidentské volbě Fischer pozval do Senátu velvyslance členských zemí NATO.

Kdo jsou ‚čučkaři‘? ‚Jde o nespisovný výraz původem z Moravy,‘ říká jazykovědec Oliva

Číst článek

„Je třeba jasně potvrdit spojenecký kurz České republiky,“ dodal.

Zprávu civilní kontrarozvědky, v níž BIS mezi jiným varuje před ruskými a čínskými špiony, kteří působí mimo jiné na velvyslanectvích obou zemí, označil Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov za „plácání“ a české zpravodajce za „čučkaře“.

Podle něj BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území.

Tajná služba v reakci uvedla, že má za sebou úspěšné období, a oznámila, že se jí povedlo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působících v Česku a ochromit její činnost. O akci informovala BIS zákonné adresáty počátkem roku.

Senátor a předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme