Silný stát se nemusí obávat, reagoval Ovčáček na varování zpravodajců ohledně Číny

Sebevědomý a silný demokratický stát nemusí podléhat obavám a zájmem České republiky je co nejširší ekonomická spolupráce. V reakci na varování Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství ohledně čínské nové Hedvábné stezky a vlivu čínských tajných služeb uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching | Zdroj: Pražský hrad

Na dotaz ČTK, zda se prezident neobává, že svou podporou Hedvábné stezce poškodí zájmy Česka, Ovčáček odpověděl, že sebevědomý a silný demokratický stát nemusí podléhat obavám.

BIS varuje před čínskými špiony a vstupem ruského kapitálu do Česka

Číst článek

„Zájmem ČR je co nejširší ekonomická spolupráce. V tomto směru nesmíme zaostat za našimi partnery v EU, kteří právě s Čínou velmi úzce spolupracují v ekonomické oblasti,“ uvedl.

Prezident Miloš Zeman se netají podporou ekonomické spolupráce s Čínou i projektu Hedvábné stezky, podporuje i čínské investice v Česku včetně společností CEFC a CITIC.

Šéfa CEFC Jie Ťien-minga ustanovil jako svého poradce. Ve funkci ho nechává i poté, co se Jie dostal v Číně do potíží se zákonem. Zeman se v dubnu chystá na již pátou návštěvu Číny ve své funkci, zúčastní se summitu o Hedvábné stezce.

Varování zpravodajců ohledně Číny

Kontrarozvědka BIS v pondělní výroční zprávě za rok 2017 mimo jiné uvádí, že vzrostla intenzita činnosti čínských zpravodajců působících pod diplomatickým krytím.

Jejich vojenští kolegové z Vojenského zpravodajství ve své zprávě píšou, že Iniciativa nové Hedvábné stezky se kvůli její globální ambici a kvůli pravděpodobnosti jednostranné čínské expanze stane zdrojem rostoucích obav představitelů Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme