Spor o Pocheho: Zeman řekl, že ho Babiš nenavrhl. Premiér reagoval, že seznam i s europoslancem teprve pošle

 • Prezident Miloš Zeman pro Blesk.cz řekl, že by mohl menšinovou vládu ANO a ČSSD jmenovat „velmi pravděpodobně" příští týden v úterý nebo ve středu. Termín se ještě dolaďuje.
 • Podle Zemana na seznamu ministrů premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO chybělo jméno Miroslava Pocheho z ČSSD. Neměl by s ním ale problém jako s náměstkem na ministerstvu zahraničí.
 • Babiš po Zemanových výrocích řekl, že ještě oficiálně seznam kandidátů nepodal, plánuje to udělat v pondělí. Má na něm být i Poche.
 • Předseda ČSSD Jan Hamáček by absenci Pocheho jména na seznamu ministrů považoval za porušení koaliční smlouvy.
 • Termín jmenování vlády v příštím týdnu není podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka z ANO reálný.

Lány (Aktualizováno: 12:40 24. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO a prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

„Nevidím důvod, proč to odkládat,“ uvedl Zeman k termínu jmenování nové vlády. Premiér Babiš nedávno mluvil o „nejbližší středě“, případně středě 4. července.

Poche jako Hamáčkův poradce na ministerstvu zahraničí? ‚Poskytnu svůj tým a rád pomohu, plán B máme‘

Číst článek

S žádostí o důvěru by pak kabinet mohl předstoupit před Poslaneckou sněmovnu 11. července. V dolní komoře by se vláda měla opřít o hlasy komunistických poslanců.

Babiš: seznam předám v pondělí

Prezident Zeman v neděli také uvedl, že v seznamu kandidátů na ministry, který mu designovaný premiér předložil, byla u ministerstva zahraničních věcí prázdná kolonka. „Není pravda, že byl (Poche) navržen,“ podotkl prezident.

Premiér ale prezidentovi seznam kandidátů ještě oficiálně nepředal. „Já jsem informoval pana prezidenta o kandidátech. Ve čtvrtek jsem dal panu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi životopisy. S oficiálním návrhem vlády jsem čekal na schůzku prezidenta s panem Pochem a panem Hamáčkem. Oficiální návrh kandidátů do vlády, včetně pana Pocheho, předám v pondělí,“ řekl v neděli Babiš pro iDNES.cz.

Spor o Pocheho

Pokud by jméno Miroslava Pocheho v seznamu kandidátů chybělo, považoval by to předseda ČSSD Jan Hamáček za porušení koaliční smlouvy. Řekl to v nedělním vydání pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Na tom jsme se nedohodli. Dohodli jsme se na tom, že pan premiér bude respektovat koaliční smlouvu a donese panu prezidentovi všechna jména, která byla navržena jak sociální demokracií, tak hnutím ANO. Včetně Miroslava Pocheho na ministerstvo zahraničí,“ řekl předseda sociálních demokratů.

„Předpokládám, že tak to proběhne. Pokud by to tak neproběhlo, tak to znamená porušení koaliční smlouvy a nemá smysl tu spolupráci vůbec zahajovat. Já nepřebírám poštu na Hradě. Vycházím z toho, že jsme na Úřad vlády odevzdali kompletní dokumentaci, čestná prohlášení, životopisy a tyto dokumenty budou odeslány na Pražský hrad.“

Jan Hamáček (předseda ČSSD)

„Předpokládám, že tak to proběhne. Pokud by to tak neproběhlo, tak to znamená porušení koaliční smlouvy a nemá smysl tu spolupráci vůbec zahajovat. Já nepřebírám poštu na Hradě. Vycházím z toho, že jsme na Úřad vlády odevzdali kompletní dokumentaci, čestná prohlášení, životopisy a tyto dokumenty budou odeslány na Pražský hrad,“ dodal Hamáček.

Vondráček: jmenování příští týden není reálné

Se jmenováním kabinetu v příštím týdnu se podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka z hnutí ANO nepočítá.

„S ohledem na to, že teprve v pondělí bude předán premiérův seznam, je ten termín technicky těžko realizovatelný. Bude mimo jiné i Evropská rada, kam pan premiér bude chtít jet, pojede i do Bulharska, protože končí tamní předsednictví.“

Logický postup by podle Vondráčka byl jmenovat vládu v týdnu od 2. července. Týden poté by mohl kabinet požádat poslance o důvěru.

Ministr, poradce nebo náměstek?

Předseda ČSSD Jan Hamáček po pátečním jednání se Zemanem připustil možnost, že pokud by Zeman Pocheho odmítl, mohl by vedle ministerstva vnitra dočasně vést i diplomacii. S takovou možností souhlasil Zeman i Babiš.

V neděli Zeman řekl, že by neměl nic proti Pochemu v pozici náměstka ministra zahraničí. Prezident by podle něho neměl žádnému ministrovi mluvit do toho, jakými spolupracovníky se obklopí.

Poche v sobotu v souvislosti s tím, že by diplomacii dočasně vedl Hamáček, České televizi sdělil, že by v takovém případě mohl nastoupit do některé z vedoucích funkcí. „Plán B, jak tomu říkáme. Ale má plno pojistek vůči panu Babišovi a Zemanovi,“ doplnil.

ČSSD už by neměla dál ustupovat, došli jsme za hranu svých možností, říká šéf Senátu Štěch

Číst článek

Štěch: Je to špatné řešení

Radiožurnálu Poche v sobotu řekl, že dá Hamáčkovi v takovém případě k dispozici i svůj tým.

„Řídit obě ministerstva, takhle výrazná, silová, jako je ministerstvo vnitra a zahraničí, je velmi náročné. Já jsem slíbil Janu Hamáčkovi, že mu poskytnu celý svůj tým, který se připravoval na moji funkci. A rád pomohu i svoji silou, aby nijak neutrpěla zahraniční služba a diplomacie České republiky,“ řekl sociálnědemokratický kandidát.

Výhrady k tomu, aby resort zahraničí dočasně vedl místo Pocheho Hamáček, má šéf Senátu Milan Štěch z ČSSD. Strana by podle něj měla na svých kandidátech na ministry trvat.

Proti Pochemu Hrad i komunisté

Prezidentovi vadí zejména Pocheho údajné postoje k migraci. Proti nominantovi sociálních demokratů na ministra zahraničí se o minulém víkendu ostře vymezili komunisté.

Předseda KSČM Vojtěch Filip mu vyčítal, že spolu s dalšími českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, v níž Evropský parlament vyzval v květnu 2017 státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů. Poche ale hlasoval proti usnesení.

Nyní šéf komunistů upozorňuje podobně jako Zeman na případ z roku 2010, kdy se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.

Druhá vláda Andreje Babiše

 • Premiér: Andrej Babiš (ANO)
 • Ministerstvo dopravy: Dan Ťok (za ANO)
 • Ministerstvo školství: Robert Plaga (ANO)
 • Ministerstvo financí: Alena Schillerová (za ANO)
 • Ministerstvo průmyslu a obchodu:  Marta Nováková (za ANO)
 • Ministerstvo spravedlnosti: Taťána Malá (ANO)
 • Ministerstvo zdravotnictví: Adam Vojtěch (za ANO)
 • Ministerstvo obrany: Lubomír Metnar (za ANO)
 • Ministerstvo životního prostředí: Richard Brabec (ANO)
 • Ministerstvo pro místní rozvoj: Klára Dostálová (za ANO)
 • Ministerstvo vnitra: Jan Hamáček (ČSSD)
 • Ministerstvo kultury: Antonín Staněk (ČSSD)
 • Ministerstvo práce a sociálních věcí: Petr Krčál (ČSSD)
 • Ministerstvo zahraničí: Miroslav Poche (ČSSD)
 • Ministerstvo zemědělství: Miroslav Toman (za ČSSD)

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme