Zeman přivítá v Lánech slovinského prezidenta. Proberou pandemii nebo situaci v Evropě

Prezident Miloš Zeman se v pondělí setká se slovinským prezidentem Borutem Pahorem. Mluvit spolu budou o situaci v Evropě nebo o pandemii. Informoval o tom mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Hlavy států se setkají u příležitosti konference Prague European Summit, na které Pahor vystoupí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil na pražském Vítkově pietního aktu uspořádaném 8. května 2021 u příležitosti 76. výročí ukončení druhé světové války. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Slovinský prezident Borut Pahor přijíždí na pozvání organizátorů na konferenci Prague European Summit, kde vystoupí jako jeden z hlavních řečníků. Je v tom i symbolika, jelikož Slovinsko od 1. července převzalo předsednictví v Radě EU,“ uvedl Ovčáček.

Zeman v roce 2022 plánuje pošesté navštívit Čínu. Potvrdil to v telefonátu s čínským prezidentem

Číst článek

Se Zemanem se slovinský prezident setká v pondělí na zámku v Lánech. „Tématem rozhovoru bude situace v Evropě, právě s ohledem na slovinské předsednictví, pandemická situace a projekty bilaterální spolupráce, zejména v oblasti ekonomické a kulturní,“ poznamenal mluvčí.

Mimo jiné bude podle něj řeč i o výstavě slovinského architekta Josipa Plečnika, která jeho dílo připomíná v Lánech i na Pražském hradě.

Konference Prague European Summit se bude konat od pondělí do středy. Zabývat se bude aktuálními důležitými otázkami, které řeší Evropská unie. Vystoupí na ní politici, úředníci i zástupci ekonomického sektoru.

S Pahorem se Zeman setkal opakovaně. Slovinský prezident byl v Česku v letech 2014 a 2019, kdy se zúčastnil setkání zástupců zemí Visegrádu (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), v roce 2016 do Prahy přijel na oficiální návštěvu. Zeman Slovinsko navštívil v dubnu 2014. V červu 2019 se pak v zemi zúčastnil summitu Trojmoří. Svému slovinskému protějšku v říjnu 2017 udělil nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva.

Role prezidenta je ve Slovinsku převážně ceremoniální. Je vrchním velitelem ozbrojených sil a jmenuje některé významné státní funkcionáře, včetně guvernéra centrální banky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme