Blesková zpráva

Babiš: Výbuch ve Vrběticích může souviset s ruskými tajnými službami

VIDEO: Prezident Zeman nepodepíše daňový balíček, ale ani ho nevetuje. Nechá se očkovat proti covid-19

Prezident Miloš Zeman umožní přijetí daňového balíčku. Zákon sice nepodepíše, ale nebude ho ani vetovat. Uvedl to v pořadu Partie televize Prima. Řekl také, že se nechá očkovat a je pro další prodloužení nouzového stavu. Byl by i pro zpřísnění protikoronavirových opatření. „Byl bych pro drastická zpřísnění. Vím, že je to nepopulární, ale je to potřeba,” řekl.

Praha (Aktualizováno: 11:49 20. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

český prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident Zeman potvrdil slova premiéra Babiše z nedělního rána, daňový balíček vetovat nebude. „Sdělil jsem panu premiéru Babišovi i paní ministryni Schillerové, že daňový balíček nepodepíšu. Nebudu ho vetovat, ale nepodepíšu ho. Ústupek považuji za nedostatečný,” řekl prezident. 

V zákoně mu stále chybí, že navrhované snížení daní bude platit jen dva roky. Na rozdíl od ministryně Schillerové je přesvědčen, že je možné takové omezení do zákona zakomponovat. „Kdyby platil trvale, tak to znamená, že jakákoli budoucí vláda bude muset snášet díru v rozpočtu 90 miliard korun,“ uvedl prezident. 

‚Mimořádný a chvályhodný skutek.‘ Zeman udělil milost muži, který zachránil tonoucí ženu

Číst článek

Zeman mluvil i o státním rozpočtu. „Vítězem rozpočtové bitvy je Česká republika,“ uvedl na dotaz, zda lze ústupek vlády vnímat jako úspěch KSČM.  S rozpočtem souvisel i náznak koaliční krize mezi ČSSD a hnutím ANO. „Jeden ze základních politologických principů zní, že když se blíží jakékoli volby, roste nenávist mezi přáteli, natož mezi nepřáteli,“ řekl. Podle prezidenta nyní není pro ČSSD lepší místo, než ve vládě. 

Na TV Prima prezident Zeman ocenil práci vlády Andreje Babiše. „Chtěl bych vládě poděkovat za práci vlády. A samozřejmě bych chtěl poděkovat všem zdravotníkům, hasičům a tak dál a nechci naopak poděkovat těm, kdo stojí opodál a jen poštěkávají a kritizují. Mluvím o opozici a o médiích, zejména Bakalových, a také o haterech na sociálních sítích, řekl v Partii prezident.

Zároveň přiznal, že má k práci vlády i výhrady. „Mám desítky výhrad vůči chaotičnosti a zmatečnosti. Něco jiného je ale kritika, kdy přijdete s pozitivní alternativou,“ řekl.

„Vláda by měla přijmout jakýkoli konkrétní a pozitivní opoziční návrh, ale těchto názorů je poměrně málo, protože názor ‚děláte to blbě’ nepovažuji za pozitivní,” dodal prezident.

Vládní Protiepidemický systém prezident nekritizoval. „Systém PES byl vypracován s tichým předpokladem, že situace se bude zlepšovat, v takovém případě by fungoval. Ale situace se zhoršila,” řekl.

„Autoři tohoto systému si uvědomují, že by narazili na odpor veřejnosti, kdyby přešli do pátého stupně,” řekl Zeman. Dodal, že by se vláda neměla „podbízet veřejnosti”.

Dále Zeman zopakoval, že by se Česko mělo v reakci na pandemii více uzavřít. „Jsem pro drastická zpřísnění. Vím, že je to nepopulární, ale je to užitečné,“ doporučil prezident.

‚Nemůžeme platit ušlé tržby‘

Prezident ve vysílání TV Prima podpořil prodloužení nouzového stavu. „Kdybych to k něčemu přirovnal, tak je to něco jako rozvolnění. Když zrušíte nouzový stav, tak rozvolníte a nebudete moct něco dělat, podotkl. „Nejsem odborník, ale mluví se o tom, že by tento stav měl trvat do března až května, dodal.

Podnikatelé by podle něj měli být částečně kompenzováni. „Pokládám za rozumné kompenzace fixních nákladů. Podepsal jsem rozpočet s obludným schodkem a z něj se to dá pokrýt, uvedl Zeman. „Platit někomu ušlé tržby, tak to pokládám za něco, co si nemůžeme dovolit,” doplnil prezident.

Živnostníci budou mít nárok na kompenzační bonus i na Antivirus. Novelu podepsal prezident Zeman

Číst článek

Komentoval i hlasy nespokojených podnikatelů, že pomoc přichází pozdě nebo je její získaní administrativně příliš náročná. „Vzkázal bych podnikatelům, aby se obrátili na příslušné instituce, nemůžou jenom sedět na zadku a čekat, co jim přijde na účet. Pokud ministerstvo průmyslu a obchodu nedodržuje sliby, tak ať se obrátí na něj,“ vyzývá podnikatele Zeman.

‚Očkovat se nechám‘

Zeman na TV Prima potvrdil, že se nechá naočkovat pro covidu. „Počkám si, až přejde první vlna, kde jsou zdravotníci, druhá vlna, to je integrovaný systém, a pak teprve půjdu já s ostatními lidmi,“ řekla prezident Zeman. Dodal, že by rád dostal jednosložkovou vakcínu.

Prezident odmítl, že by se nechal očkovat veřejně, má prý strach z jehel. „Není důležité, abych si obnažoval rameno a nechal se píchat před zrakem televizních kamer. Šklebil bych se, protože jehly nemám rád, uvedl.

Problém je s očkovacími centry a myslím, že ta dosud nejsou připravena a to je chyba. Vláda říká, že udělá všechno proto, aby se to změnilo,“ dodal Zeman.

Prezident mluvil i o cestě Martina Nejedlého do Ruska. Podle něj byl v Moskvě vyjednávat náhradu za jeho (Miloše Zemana) zrušenou návštěvu, nic jiného. „Z této cesty existuje zápis, který je volně přístupný a mám dojem, že byl i publikován. Ten obsahuje předmět jednání a ten je jediný - a sice moje cesta do Ruska. Ta byla plánovaná na květen tohoto roku, kvůli koronaviru se ale neuskutečnila. V Moskvě se domlouvaly parametry nové cesty,” řekl.

Na závěr rozhovoru v pořadu Partie přednesl Zeman své vánoční přání. „Poprosím, abyste se chovali s úctou - což je něco jiného než milovat se - ke všem svým blízkým. Snažili se chápat jejich potřeby a zájmy, a i když vás rozčilují, buďte shovívaví a tolerantní,“ vzkázal národu prezident.

vis, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme