EXKLUZIVNĚ: ‚Odpovědný pouze všemu lidu.‘ Přečtěte si celý Zemanův podnět na sabotáž

Jedná se o nejvýraznějších kroků loňského roku bývalého prezidenta Miloše Zemana. Obsah jeho podnětu na sabotáž, který podal kvůli okolnostem jeho hospitalizace na podzim 2021, byl veřejnosti dlouho neznámý. Český rozhlas už před několika týdny detaily z něj podrobně popsal. Nyní se podařilo redaktorům získat z Hradu na základě zákona o svobodném přístupu k informacím kompletní znění podnětu a zveřejňují jej v plném znění. 

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman a podnět k prošetření údajné sabotáže

Miloš Zeman a podnět k prošetření údajné sabotáže | Foto: koláž Český rozhlas

„Úmysl poškodit ústavní zřízení České republiky je zde dán zcela zjevně tím, že v rozporu s objektivním stavem věci se určitá organizovaná skupina snažila zbavit výkonu pravomoci přímo voleného prezidenta republiky, který je odpovědný pouze všemu lidu a jako takto zvolená hlava státu požívá mimořádné ústavní autonomie, kterou se podezřelí snažili prolomit,“ stojí například na deváté stránce dokumentu.

Zeman v podnětu podaném prostřednictvím svého advokáta Marka Nespaly píše o organizované skupině lékařů a senátorů, kteří se měli pokusit o „ústavní puč“. Zmiňuje nepravdivá lékařská dobrozdání, spektakulární převoz do nemocnice i kvazidiagnostiku.

Český rozhlas se snažil získat podnět v minulých měsících oficiální cestou, Hrad ho ještě v době, kdy hlavou státu byl Zeman, odmítl poskytnout. Redaktorům se do něj ale přesto podařilo nahlédnout a detaily z něj velmi podrobně popsat i s reakcemi všech „účastníků“ popisované sabotáže. 

Nyní podnět získali na základě svobodného přístupu k informacím a zveřejňují jej v plném znění.

Zeman předal podnět loni v polovině roku přímo do rukou ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Ten jej předal Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, které ale vyhodnotilo, že se o sabotáž nejednalo. Část, kde podle žalobců Zeman namítal nepravdivost lékařských stanovisek, předali k prověření Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6. I to podezření odmítlo, jejich kroky ale nyní ještě v rámci dohledu prověřují nadřízení státní zástupci. 

Tereza Čemusová, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme