Náklady prezidenta Zemana na cesty do Číny rostou. Vládě si letos řekl o 8,8 milionu korun

Letošní cesta prezidenta Miloše Zemana do Číny by měla vyjít na 8,8 milionu korun. Alespoň o tuto částku požádal kabinet Andreje Babiše (ANO) – podle serveru Seznam Zprávy to vyplývá z předkládací zprávy pro vládu. Je to přitom o tři miliony více, než potřeboval loni. Hrad vysoké náklady zdůvodňuje početným doprovodem i velkou recepcí na ambasádě. Zeman do Číny na konci dubna za dobu své funkce vyjede už popáté.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching | Zdroj: Pražský hrad

„Předpokládané náklady spojené se zajištěním této pracovní cesty, s výjimkou výdajů na leteckou přepravu ústavních činitelů a ochranu ústavních činitelů, jsou odhadovány na cca 8 852 000 korun, a to včetně nákladů spojených s cestou přípravných týmů,“ citují Seznam Zprávy obsah dokumentu.

Zeman se přes mluvčího omluvil za kritiku bývalého starosty Vídně. Tvrdí, že dostal chybné informace

Číst článek

Rostoucí náklady

Když byl Zeman v Číně naposledy, tedy loni v listopadu, utratil celkem 5,5 milionu. Náklady na jeho cestu tak oproti poslední návštěvě stouply o více než 3 miliony korun. Jeho první cesta pak vyšla na 2,5 až 2,7 milionu korun.

Podle Seznam Zprávy se přitom nadcházející výjezd svou délkou, rozsahem ani ministerským či podnikatelským doprovodem od těch předchozích příliš neliší.

Šéf zahraničního odboru Rudolf Jindrák ale vysoké náklady brání. „Já rozpočty nedělám, ale delegace bude velká – doprovod, ministři, podnikatelé. Ubytování něco stojí, bude tam také velká recepce na ambasádě k oslavě výročí diplomatických styků s Čínou,“ řekl pro Seznam Zprávy.

Zahraniční cesty prezidenta i další vrcholné státní návštěvy se realizují na základě usnesení přijatého vládou. Zemanovu loňskou návštěvu Číny financovalo společnými silami ministerstvo vnitra, obrany a zahraničí.

Kancelář prezidenta republiky hradila podle údajů, o které už dříve server iROZHLAS.cz žádal s pomocí informačního zákona, pouze cestovní výdaje svých zaměstnanců a tlumočnické služby. Celkem tak utratila 312 tisíc korun.

Hlavním cílem loňské cesty hlavy státu do Číny byla podpora hospodářských vztahů v souvislosti s dovozním veletrhem, který se konal v Šanghaji. Během návštěvy, při níž prezidenta doprovodila i početná podnikatelská delegace, bylo podepsáno několik dohod a memorand, například v oblasti leteckého průmyslu, telekomunikací či cestovního ruchu.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme