Zeman hovořil s čínským prezidentem. Řešili vzájemné vztahy a aktuální mezinárodní situaci

Prezident Miloš Zeman hovořil v pondělí přes video s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Mluvili o vzájemných vztazích, pozici českých firem na čínském trhu nebo o mezinárodní situaci. Podle Zemana může Čína sehrát významnou úlohu při ukončení konfliktu na Ukrajině, sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman při videohovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

Miloš Zeman při videohovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem | Zdroj: ČTK

Videohovor podle mluvčího trval 45 minut a konal se na návrh čínské strany. Zeman se s čínským prezidentem Si spojil z Lán, podle zveřejněné fotografie ho v místnosti doprovodil například ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Zeman tvrdí, že má analýzu, podle níž neexistuje překážka ke jmenování předsedy Ústavního soudu

Číst článek

„Prezident republiky diskutoval s čínským prezidentem o vzájemných vztazích obou zemí a aktuální mezinárodní situaci. Podle prezidenta republiky může Čínská lidová republika sehrát významnou úlohu při ukončení konfliktu na Ukrajině,“ napsal Ovčáček.

Uvedl, že Zeman podpořil pozici českých firem na čínském trhu. „Požádal například o podporu společnosti Home Credit kvůli restriktivním opatřením čínské strany, kdy čínský prezident v reakci uvedl, že je o problému informován,“ doplnil mluvčí. Dodal, že se prezidenti „shodli na osobních přátelských vztazích, které provázely celé funkční období prezidenta republiky“.

Postoj k Číně

Zeman s prezidentem Si mluvil naposledy v létě 2021. Pražský hrad poté oznámil, že se hlava českého státu vydá pošesté do Číny. Kvůli zdravotnímu stavu a pandemii koronaviru se ale cesta neuskutečnila. Naposledy byl český prezident v Číně v dubnu 2019.

Zeman dlouhodobě podporuje spolupráci s Čínou. Za svůj postoj k Číně, která čelí obviněním z porušování lidských práv, byl opakovaně kritizován.

V minulosti zdůrazňoval především potřebu ekonomické spolupráce. Opakovaně přislíbil velké čínské investice v Česku, jejich hodnota ale byla nakonec výrazně nižší. Ekonomickou spolupráci narušily i potíže společnosti CEFC, která stála za většinou čínských aktivit v České republice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme