Zeman se zúčastní setkání prezidentů v Polsku. Bude to první zahraniční cesta po více než roce

Prezident Miloš Zeman se osobně zúčastní summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Konat by se měl v Polsku 9. a 10. února, Pražský hrad nyní čeká na potvrzení termínu z Polska. Ve čtvrtek to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V Polsku se český prezident zároveň připojí na videokonferenční summit 17+1, na kterém budou země střední a východní Evropy jednat s Čínou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Prezidentský summit se měl konat již na podzim, kvůli pandemii koronaviru ale byl odložen. Zeman účast přislíbil již na začátku prosince, kdy do Prahy přijel polský prezident Andrzej Duda.

Zeman: Rusko by mělo nechat Navalného jít do voleb. Dzurillu vyznamenám, pokud bude systém úspěšný

Číst článek

Pro Zemana bude cesta do Polska první zahraniční cestou po více než roce. Naposledy byl v listopadu 2019 v Německu a na Slovensku. Všechny následně plánované zahraniční cesty byly v loňském roce kvůli pandemii koronaviru zrušeny.

Zeman měl loni například v plánu návštěvu Itálie a Bulharska, zúčastnit se chtěl také summitu iniciativy Trojmoří v Estonsku. Letět měl i do Moskvy na slavnostní přehlídku k oslavě konce druhé světové války a na summit do Číny.

Čínský summit budil z českého pohledu pozornost. Konat se měl původně loni v dubnu. Zeman nejprve účast odmítl kvůli nedostatečným čínským investicím v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit.

Nakonec český prezident s návštěvou souhlasil. Do Pekingu plánoval jet i přes tehdejší situaci kolem šíření koronaviru, Číně chtěl poděkovat za dodávky zdravotnických pomůcek. Summit ale byl nakonec kvůli situaci s koronavirem odložen.

Prouza: Visegrádu chybí společná pozitivní agenda. Všechno neguje a nepřichází s alternativou

Číst článek

Nový termín schůzky byl očekáván na podzim, kvůli pandemii se zvažovalo také videokonferenční jednání. Svolán byl nakonec na 9. února, konat se bude přes video. Zeman se k němu připojí z Polska.

Prezidenti V4 by se na visegrádském summitu podle informací ČTK měli zabývat otázkami koronavirové krize, řešit budou i ekonomické záležitosti visegrádské čtyřky, otázky klimatu nebo perspektivy V4 do budoucnosti.

Mluvit budou i o historii, v únoru projekt středoevropské spolupráce oslaví 30 let od svého vzniku. Na politické spolupráci se dohodli tehdejší prezidenti Československa Václav Havel, premiéra Maďarska József Antall a prezident Polska Lech Walesa 15. února 1991 na setkání pořádaném v severomaďarském městě Visegrád.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme