‚Myslel jsem, že Poc je bývalý skokan na lyžích.‘ Zeman na Žofíně zkritizoval volební strategii ČSSD

Za prohru sociální demokracie ve volbách do Evropského parlamentu může podle prezidenta Miloše Zemana nevýrazný Pavel Poc v čele její kandidátky a záležitost kolem odchodu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z vlády. Po evropských volbách prezident podporuje zásadní reformu Evropské unie. Chce, aby se rozhodovací pravomoc přesunula na Evropskou radu. Zeman to řekl v úterý na Žofínském fóru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Profimedia

Prezident ocenil, že se oproti předchozím volbám do Evropského parlamentu zvýšila česká volební účast. „Volební účast u nás byla 28 procent. Já jsem samozřejmě rád, že to vyrostlo o deset procent proti minulosti, ale nezapomeňte, že se to jenom vrátilo na úroveň před deseti lety, kdy účast také byla 28 procent, takže nic moc,“ podotkl.

Pochopit Zemanův svět je to nejtěžší, co přede mnou stálo, míní investigativní novinář Kmenta

Číst článek

K výsledkům řekl, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš může být spokojený, protože před volbami chtěl pět mandátů a jeho hnutí nakonec získalo šest europoslaneckých křesel.

Dva zvolení kandidáti hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), lídr Ivan David a generál Hynek Blaško, představují podle Zemana „to lepší“, co v jejich straně je. „Rozhodně nemohou být označováni za extremisty,“ řekl.

Poc místo Ploce

Prezident řekl, že podle slibu volil sociální demokracii, na volebním lístku dal ale preferenční hlas Olze Sehnalové, protože je podle něj pracovitější než lídr Poc. Toho označil za nevýrazného. Podotkl, že ještě před 14 dny se domníval, že se jedná o bývalého skokana na lyžích Pavla Ploce, který v minulosti byl zvolen českým poslancem za ČSSD.

Nevýrazného lídra označil za jeden z faktorů propadu ČSSD. Druhým podle něj je, že strana „zařízla“ svého ministra Staňka. Se Staňkem se v úterý Zeman setká, k jeho budoucnosti se vyjádřit nechtěl. Zeman poznamenal, že v řadě zemí sociální demokracie vyhrála. Jejich čeští kolegové by podle něj do těchto zemí měli odjet na školení.

CVVM: Sjednocené Evropě věří 46 procent Čechů. Jako nejprospěšnější je unie vnímaná v obraně a ekologii

Číst článek

Prezident se zároveň vyjádřil k recesistickému hnutí ANO, vytrollíme europarlament. Neměli by podle něj kandidovat dva subjekty s téměř totožným názvem. Podotkl, že je evidentní, že organizátoři voleb situaci nezvládli.

Zeman je pro, aby země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) nominovaly do čela Evropské komise jejího současného místopředsedu a nedávného kandidáta na slovenského prezidenta Maroše Šefčoviče. Hospodářské noviny informovaly, že ho V4 do čela komise navrhne. Babiš to popřel a označil za spekulaci.

ČTK, hla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme