‚Nejsem ten, kdo by se schůzky domáhal.‘ Zeman označil setkání s Trumpem za nepravděpodobné

Prezident Miloš Zeman s odvoláním na velvyslance Spojených států v Česku Stephena Kinga uvedl, že schůzka s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem je nepravděpodobná. Zdůvodnil to tím, že je stejně jako Trump označován za ruského agenta a že některé jeho postoje nejsou v souladu se současnou americkou politikou.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:30 10. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se na slavnostní recepci pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN potkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho manželkou Melanií | Zdroj: Pražský hrad

„Trump je obviňován, že je ruský agent. A já jsem také obviňován, že jsem ruský agent. Kdyby se setkali dva ruští agenti, tak by to nebylo ono,“ citoval Zeman myšlenku z Kingova setkání se studenty právnické fakulty v pořadu Press klub Frekvence 1.

Zopakoval, že ho Trump po svém zvolení do Bílého domu telefonicky pozval, pak ale podle něj nastalo mlčení.

Zemanovu schůzku s Trumpem odsouvá KLDR. Řešení krize má přednost, tvrdí Kmoníček

Číst článek

„Nejsem ten, kdo by se jakékoli schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijmu, ale když nepozve, tak se kvůli tomu rozhodně nezblázním,“ dodal prezident.

Zeman v této souvislosti připomněl, že byl proti vydání ruského občana Jevgenije Nikulina do Spojených států kvůli obvinění z hackerských útoků na servery různých sociálních sítích. Uvedl rovněž, že podporuje čínskou společnost Huawei v boji s počítačovými firmami, zatímco „Američané v tom konkurenčním boji stojí na opačné straně.“

„Nevidím žádné důvody a jsem suverénní prezident suverénního státu. Svoje rozhodnutí rozhodně nepodmiňuji tím, jestli budu v očích – zdůrazňuji – jakékoli země vítán a obdivován,“ uzavřel Zeman.

Hrad oznámil pozvání od Trumpa k návštěvě Bílého domu už v prosinci 2016. Termín schůzky ale nikdy nebyl stanoven. Předloni v červnu Zeman uvedl, že od Trumpa dostal omluvný dopis za odsouvání schůzky.

O tři měsíce později se pouze vyfotografoval s Trumpem při příchodu na recepci, kterou americký prezident pořádal pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN.

Hamáček i Guaidó

Prezident se v pořadu vyjádřil i k nadcházejícímu sjezdu ČSSD. Zde neplánuje jmenovitě podpořit současného předsedu strany Jana Hamáčka, ale obecně sociální demokracii.

Dopis pro Guaidóa. Zeman pozval prozatímního prezidenta Venezuely na návštěvu Česka

Číst článek

„Úkolem prezidenta na sjezdu jakékoli politické strany není podpořit jakéhokoli kandidáta na předsedu. I když upřímně přiznávám, že Jan Hamáček je mi sympatický. Myslím si, že má podporu své strany z řady regionálních konferencí. Není absolutně žádný důvod, proč bych proti tomu měl protestovat,“ vysvětlil.

Prozatímní venezuelský prezident Juan Guaidó by pak podle hlavy státu skončil jako Gustáv Husák (symbol kolaborace se Sověty – pozn. red.), pokud by kvůli řešení situace v zemi požádal o vojenskou intervenci v cizině. Guaidó totiž v pátek oznámil, že je připraven povolit americkou intervenci, bude-li to nutné.

„I když nemám rád latinskoamerické diktátory, tak také nemám rád vojenské intervence, zvací dopisy a okupaci. Pokud Juan Guaidó udělá to, že nedokáže vyřešit tento problém v rámci Venezuely a bude se obracet na zahraniční protektory, tak skončí jako venezuelský Husák,“ řekl Zeman.

pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme