Zeman slavil konec druhé světové války na ruské ambasádě. Islámský terorismus přirovnal k nacismu

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil čtvrtečních oslav konce druhé světové války na ruském velvyslanectví. V projevu předneseném v ruštině stejně jako loni přirovnal nacismus k islamistickému terorismu a vyzval k boji proti teroristům, dokud si jejich činy nevyžádají stejně obětí jako činy nacistů. Den vítězství se v Rusku slaví 9. května, tedy o den později než na Západě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman v úvodu projevu připomněl význam Rudé armády pro osvobození Evropy od nacismu. Varoval zároveň před opakováním historie a hrůz, které rozpoutalo nacistické Německo. Tentokrát ale podle něj nemá hrozba podobu nacistické ideologie, ale náboženského, konkrétně islámského fundamentalismu.

‚Lžou svým dětem.‘ Putin při vojenské přehlídce obvinil státy ze zkreslování válečných událostí

Číst článek

Válka skončila, ale nenávist podle českého prezidenta zůstala. „Nepodařilo se mi, bohužel, přesvědčit všechny, že (islámský) terorismus má stejnou váhu jako terorismus nacistický. Pokud se nám nepodaří zastavit tento terorismus v jeho počátcích, oběti budou stejné jako v případě nacistického Německa,“ prohlásil Zeman.

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij ve svém projevu zmínil, že letos si svět připomíná 80 let od začátku druhé světové války, a dodal, že se její předehrou stalo rozbití Československa mnichovskou dohodou v roce 1938.

„Události roku 1938 jsou výstižným příkladem toho, k jakým katastrofálním následkům přivádí zanedbávání norem mezinárodního práva, víra ve vlastní neomylnost, sázka na národní a rasovou nadřazenost,“ řekl.

Zmejevskij také kritizoval, že podle něj v řadě evropských zemí včetně Česka dochází k pokusům o zkreslení dějin a zamlčuje se role Sovětského svazu při osvobození velké části Evropy. „Chtěl bych obzvlášť ocenit osobní přínos prezidenta České republiky Miloše Zemana k zachování historické pravdy,“ řekl.

Klaus, Okamura, Grebeníček i Remek

Kromě Zemana se recepce zúčastnil stejně jako v minulých letech i bývalý prezident Václav Klaus. Z českých politiků dorazili také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebo bývalý premiér Petr Nečas (ODS) s manželkou Janou Nečasovou.

Mezi hosty byli dále poslanci Miroslav Grebeníček, Stanislav Grospič (oba KSČM) či Lubomír Volný (nezařazený) a europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Expremiér Petr Nečas (ODS) s manželkou Janou Nečasovou | Foto: Jana Klímová | Zdroj: Český rozhlas

Na recepci přišel i československý kosmonaut a bývalý velvyslanec v Rusku Vladimír Remek, dále například bývalá ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO), exministr průmyslu a také zemědělství Jan Mládek (ČSSD).

Přítomni byli také exsenátor a exšéf SPOZ Jan Veleba, exministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD), někdejší ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, zpěvačka Helena Vondráčková nebo ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Rudá armáda nesla hlavní zátěž bojů proti nacistickému Německu a jeho spojencům. Od nacistické okupace osvobodila většinu území Československa, přičemž zde padlo na 150 tisíc sovětských vojáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme