Státní zástupkyně stížnost Hradu zamítla. Případ Stehlíkové a jejího výroku je tak definitivně odložený

Státní zastupitelství potvrdilo odložení případu výroků psychiatričky a bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové o fungování Hradu v době nemoci prezidenta Miloše Zemana. Uvedl to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Stehlíková v médiích zpochybňovala, zda v době své nemoci rozhodoval o fungování úřadu hlavy státu sám Zeman, nebo za něj rozhodovali lidé z jeho okolí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a psychiatrička, exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková

Státní zastupitelství potvrdilo odložení případu výroků Džamily Stehlíkové o fungování Hradu. | Foto: Michaela Danelová, iROZHLAS.cz/Dan Materna, MAFRA | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Hrad kvůli tomu podal na Stehlíkovou trestní oznámení pro křivé obvinění. Policisté pak uvedli, že Stehlíková se nedopustila trestného činu. Proti tomu Hrad podal stížnost, ale ani s ní neuspěl.

„Stížnost byla usnesením státní zástupkyně zamítnuta jako nedůvodná. Postup policejního orgánu byl shledán zákonným a věcně správným,“ řekl serveru obvodní státní zástupce pro Prahu 4 Jan Vychyta.

Trestní oznámení Hradu na Džamilu Stehlíkovou ještě prověří státní zástupkyně. Policisté případ odložili

Číst článek

Odložení případu je tak definitivní. „Se závěry paní státní zástupkyně se neztotožňujeme, neboť vytváří nebezpečný alibismus při křivém obvinění na základě nepravdivých informací ve veřejném prostoru,“ uvedl advokát Hradu Marek Nespala na dotaz Seznam Zpráv. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ani Zemanův kancléř Vratislav Mynář se k situaci zatím nevyjádřili.

Policie se zabývala slovy, která bývalá ministryně pronesla zejména na adresu hradního kancléře Mynáře loni v březnu v pořadu České televize Máte slovo. „Strašlivé je to, v jaké absolutní závislosti je pan prezident Zeman na svém okolí. Mynář si ho vodí a teprve minulý rok, kdy byl pan prezident nemocný, jsme viděli, že i když lékaři řekli, že není schopný pracovní činnosti, tak jeho úřad dál fungoval. Nevíme, jestli rozhoduje Zeman, čínská ambasáda, nebo (ruský prezident Vladimir) Putin,“ uvedla tehdy Stehlíková.

Jedním z terčů výroků Džamily Stehlíkové byl hradní kancléř Vratislav Mynář. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hrad vede se Stehlíkovou ještě jeden spor. Soud začal loni v září řešit Zemanovu žalobu kvůli výrokům Stehlíkové o prezidentově zdraví. Stehlíková se na svém blogu i v médiích mimo jiné zmínila, že prezidenta postihl metabolický rozvrat kvůli alkoholické jaterní cirhóze.

Lékařka u soudu uvedla, že za jejími žalovanými výroky o Zemanově zdraví stál dobrý úmysl - záchrana prezidentova života. Zeman po Stehlíkové žádá omluvu a milion korun na Fond ohrožených dětí. Jednání u soudu bude pokračovat na konci února.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme