Prezident jmenoval místo osmi šest generálů. Odmítl povýšit šéfa BIS a velitele pozemních sil

Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý u příležitosti Dne vítězství šest generálů. Prezident naopak nepovýšil ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku, ačkoli je vláda rovněž navrhovala. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nevyloučil, že vláda opět oba navrhne na povýšení.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 18:06 8. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generálské hodnosti mají ředitelé protidrogové centrály Jakub Frydrych a pardubických krajských hasičů Miroslav Kvasnička. Oba byli doposud plukovníky. Frydrych působí u Národní protidrogové centrály od roku 2000, kde se z řadového policisty vypracoval nejprve na vedoucího odboru, v roce 2007 se stal zástupcem ředitele. Od roku 2009 útvar řídí.

Generál Pavel: Ruská informační kampaň je podprahová. Neuvědomujeme si, že jsme jí vystaveni

Číst článek

Do hodností generálmajora Zeman jmenoval ředitele sekce plánování schopností ministerstva obrany Jaromíra Alana a ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Iva Střechu. Oba byli brigádními generály. Hodnost brigádního generála získali dva dosavadní plukovníci generálního štábu. Jde o zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Miroslava Hlaváče a zástupce náčelníka Vojenské policie Pavla Chovančíka.

Zeman v proslovu po jmenování uvedl, že si všiml generála, který má neodbytný pocit vyjadřovat se k zahraniční politice České republiky. Jméno neřekl. Upozornil, že zahraniční politika je věcí vlády, ministra zahraničí a prezidenta. „Politizujících generálů bylo sice v dějinách několik, ale nikdo z nich nedopadl dobře," doplnil prezident.

Minulý týden předseda vojenského výboru NATO generál Petr Pavel na konferenci Stratcom summit v Praze řekl, že Rusko nesdílí stejné hodnoty jako Západ, a proto není spokojené se současným uspořádáním světa a vede konfrontační politiku vůči Severoatlantické alianci.

Prezident v projevu zdůraznil také potřebu nových akvizic a vyššího rozpočtu pro armádu.

Novičok i vyhoštění agentů

Server Aktuálně.cz v pondělí s odkazem na své zdroje uvedl, že Koudelka nebude jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu Novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii.

Zeman s odkazem na vojenské zpravodajce řekl, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A230, kterou označil za Novičok, BIS podle prezidenta naopak dospěla k závěru, že tento plyn nebyl Novičok. Babiš pak po schůzce se šéfy obou tajných služeb řekl, že látka typu Novičok se v Česku nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala.

Prezident jmenoval místo osmi šest generálů. Odmítl povýšit šéfa BIS a velitele pozemních sil

Číst článek

Důvodem nejmenování Koudelky je podle serveru také nedávné vyhoštění tří ruských agentů, kteří se v Česku skrývali před vyhoštěním pod diplomatickým krytím, a nespokojenost s prací BIS.

Babiš po schůzce s prezidentem naznačil, že jména generálů, které Zemanovi vláda navrhla ke jmenování, nebyla předem konzultována. 

„Tam možno, nevím, asi nebyly dodrženy ty zvyklosti, to nebylo dopředu konzultováno," řekl Babiš na otázku, co mohlo prezidenta vést k tomu, že dva z navržených generály nejmenoval. „Další termín bude v říjnu, takže si myslím, že se k tomu vrátíme," dodal.

Jestli vláda Koudelku nebo Procházku v říjnu znovu prezidentovi ke jmenování navrhne, ale nechtěl předjímat. Zeman jmenuje generály obvykle 8. května v Den vítězství a na státní svátek 28. října připomínající vznik československé samostatné státnosti.

Chyběl Štěch

Jmenovacího aktu se v úterý zúčastnil premiér v demisi Andrej Babiš, ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová, předseda Sněmovny Radek Vondráček a kardinál Dominik Duka. V minulosti býval přítomen také předseda Senátu Milan Štěch.

Alan působil v řadě velitelských a štábních funkcí v protiletadlové odbornosti, zúčastnil se nasazení v zahraniční operaci i práce ve strukturách NATO. Vystudoval Vysokou válečnou školu národní obrany v USA.

Generál Bečvář: Není jiná alternativa, než být součástí NATO. Je naprosto zbytečné o tom diskutovat

Číst článek

Střecha zastával velitelské a štábní funkce v tankové a mechanizované odbornosti včetně velení brigádě, zúčastnil se nasazení ve třech zahraničních operacích i práce ve strukturách NATO. Prošel školou důstojníků ve Spojených státech a absolvoval Kurz generálního štábu.

Hlaváč působil ve velitelských a štábních funkcí v dělostřelecké odbornosti včetně velení brigádě rychlého nasazení, zúčastnil se nasazení v pěti zahraničních operacích. Absolvoval Královskou akademii obranných studií ve Velké Británii. Chovančík zastával velitelské a štábní funkce ve spojovací odbornosti a u Vojenské policie, zúčastnil se dvou zahraničních operací.

Podobně jako v Koudelkově a Procházkově případě Zeman nevyhověl v říjnu 2016 vládnímu návrhu na povýšení ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni až před rokem.

Projev prezidenta Miloše Zemana při jmenování nových generálů

Vážená paní ministryně obrany, vážený pane předsedo vlády, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny a vážení členové vlády, páni generálové,

dovolte mi, abych vám ještě jednou blahopřál k vašemu jmenování. Myslím si, že bez ohledu na to, která vláda je právě u moci, má česká armáda jednu základní linii, a ta se dá vyjádřit v několika málo bodech.

Zaprvé, zvyšování výdajů na obranu do výše dvou procent HDP, zadruhé, zvyšování početního stavu armády, zatřetí, zvláštní důraz na podporu takzvaných aktivních záloh, a konečně začtvrté, rozumný akviziční program, který bude znamenat, že nebudeme kupovat staré železo, ještě předražené, ale že budeme kupovat opravdu moderní výzbroj a výstroj. Věřím, že na těchto bodech se všichni dokážeme dohodnout.

V jednom jediném případě, který nebudu konkretizovat, jsem si všiml, že jeden z generálů má neodbytný pocit vyjadřovat se k zahraniční politice České republiky. Chtěl bych tedy upozornit, že zahraniční politika je věcí vlády, ministra zahraničí a v neposlední řadě i prezidenta republiky. Politizujících generálů bylo sice v dějinách několik, ale nikdo z nich nedopadl dobře.

Zcela závěrem mi dovolte, abych poděkoval vašim manželkám, a já se dívám, jestli je někdo z vás svobodný, páni generálové, a vidím, že manželky máte všichni.

Ještě jednou vám blahopřeji a těším se na naši společnou fotografii, která nastane asi po deseti minutách, protože, jak jsem byl informován, musíte se převléci do nových, generálských uniforem.

Hodně zdaru a hodně štěstí.

Lucie Kocurová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme