Prezident se kvůli kauze H-System setká s předsedy Ústavního i Nejvyššího soudu

Prezident Miloš Zeman se v úterý na Pražském hradě sejde s předsedy Ústavního soudu Pavlem Rychetským a Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem. Zeman s nimi bude chtít konzultovat kauzu H-System. Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Šámal zdůraznil, že nemůže s prezidentem řešit konkrétní případy. Bere pozvánku na Hrad jako příležitost k diskusi o stavu soudnictví.

Praha (Aktualizováno: 14:26 26. 7. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Pavel Rychetský pro Aktuálně.cz potvrdil, že žádosti prezidenta vyhoví a setkání účastní, nechce ale mluvit o rozhodnutí soudu. „Pravdou je, že mě požádali, jestli bych přišel příští úterý k panu prezidentovi, ale o čem budeme jednat, nemám potuchy,“ řekl portálu.

Zeman minulý týden zkritizoval rozsudek Nejvyššího soudu (NS) v kauze H-System. Společně s dalšími rozsudky vyvolává podle něj vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému. Avizoval, že bude chtít mluvit se Šámalem a o tomto tématu diskutovat.

NS rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce od právní moci vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Vyhověl tak dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. V minulosti pražské soudy žalobu správce zamítly, mimo jiné pro rozpor s dobrými mravy. NS dospěl k opačnému závěru.

Družstvo Svatopluk tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli. Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle NS absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. V podstatě tak investovalo do cizího majetku.

Správce chce nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech někdejších klientů vytunelované firmy H-System. Rozhodnutí o vyklizení se týká 60 rodin. Obyvatelé na rozsudek reagovali prohlášením, že se nevystěhují.

Zeman se s oběma představiteli soudů setkal i na konci června, kdy ještě společně s předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou řešili systémové otázky justice, například věk začínajících soudců.

Pokladna Lidového domu

Zeman v úterý prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že rozsudek v kauze H-Systemu „vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému.“ Kvůli tomuto výroku se mu dostalo ostré kritiky.

„Pokud pan prezident má pochybnosti o kvalitě soudů, já osobně mám pochybnosti o tom, zda si pan prezident pamatuje, jaká byla v H-Systemu úloha jeho nejbližších spolupracovníků,“ uvedl v reakci soudce Kamil Kydalka, který majoritního akcionáře H-Systemu Petra Smetku poslal za podvod na 12 let do vězení.

Doplnil, že Zemanův přítel Miroslav Šlouf „po celý rok 1996 docházel do H-Systemu a měsíc co měsíc odnášel 24 000 korun“.

Marvanová: Zeman jako premiér klientům H-Systemu nepomohl, část vytunelovaných peněz skončila u ČSSD

Číst článek

Výrok prezidenta kritizovala i advokátka Hana Marvanová, která v kauze H-System zastupovala část podvedených. „(Zeman) Nepomohl žádným způsobem a v průběhu trestního řízení se zjistilo proč – protože část vytunelovaných peněz skončila v pokladně Lidového domu. Spojkou mezi Petrem Smetkou a ČSSD a Milošem Zemanem byl Miroslav Šlouf. To je popsáno v rozsudku v kauze H-System,“ řekla Marvanová pro Český rozhlas Plus.

Ve středu se do sporu kolem nemovitostí vložil i premiér Andrej Babiš (ANO). Ten má být v jednání bytového družstva Svatopluk a konkurzního správce H-Systemu Josefa Monsporta zprostředkovatelem. S takovým postupem ovšem nesouhlasí sdružení Maják, které zastupuje jinou část klientů. Premiéra a ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) proto vyzvalo, aby jednali se zástupci všech bývalých klientů H-Systemu.

ČTK, red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme