VIDEO: Prezident nemá s kauzou H-System nic společného. Je to špinavá volební kampaň, tvrdí Ovčáček

Může prezident konzultovat kauzu H-Systém? A jak rozlišit, kdy na twitter píše mluvčí prezidenta České republiky vlastní názor a kdy čteme názor hlavy státu? I na to se v rozhovoru na Českém rozhlasu Plus zeptal Michael Rozsypal Jiřího Ovčáčka.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do případu H-Systemu podle předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala musí vstoupit český stát a odškodnit poškozené. Šámal to v úterý řekl po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě, kam dorazil spolu s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Jak na Twitteru dříve uvedl prezidentův mluvčí a ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček, účelem schůzky byla konzultace v kauze H-System. Může ale prezident s předsedy soudů konzultovat kauzu, kterou se pravděpodobně bude zabývat Ústavní soud?

„Samozřejmě že ano, má plné právo takové věci konzultovat. Nesmí nijakým způsobem ovlivňovat případné rozhodování,“ zdůrazňuje Ovčáček. „Prezident republiky, který navrhuje a jmenuje tyto činitele, má právo s nimi věci konzultovat,“ dodává.

Role Šloufa?

Prezident již dříve prostřednictvím svého mluvčího sdělil, že rozsudek v kauze H-Systemu „vyvolává vážné pochybnosti jak o kvalitě, tak o lidskosti našeho soudního systému.“

Soudce Kamil Kydalka, který majoritního akcionáře H-Systemu Petra Smetku poslal za podvod na 12 let do vězení, ale v reakci na tento výrok připomněl roli Zemanova někdejšího poradce Miroslava Šloufa.

Šlouf, jak se píše v rozsudku Městského soudu v Praze z roku 2004, po celý rok 1996 docházel do H-Systemu a každý měsíc si odnášel 24 tisíc korun.

„Pan Šlouf je po smrti, nemohu za něj hovořit. Mohu jen konstatovat fakta, že pan Šlouf nebyl v této věci nikterak trestán. Soud jasně konstatoval, že s Milošem Zemanem nemá kauza H-System nic společného,“ reaguje Ovčáček.

Špinavá kampaň

Na možnou spojitost upozornila i právnička Hana Marvanová, podle které byl Šlouf spojkou mezi Smetkou a Zemanem. Ten podle ní poškozeným nijak nepomohl a dodala, že část vytunelovaných peněz z H-Systemu končila v pokladně ČSSD.

„Pana prezidenta jsem upozornil, že někteří politici a novináři se snaží očernit jeho jméno v souvislosti s kauzou H-System. Považuji to za sprosté a mimořádně neetické a nemorální. Pan prezident v této věci nikterak nepůsobil a neměl s těmi lidmi žádné vztahy,“ odmítá Ovčáček.

Marvanová, která v podzimních komunálních volbách kandiduje za hnutí STAN, se podle Ovčáčka snaží oslovit některé pražské voliče. „Paní Marvanová si na tom dělá špinavou volební kampaň. Je to morálně špatně, ale je to její věc,“ uzavírá.

Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme