Odvolání Kněžínka není ‚na stole‘, řekl Hamáček. Výroky prezidenta považuje za nepodložené

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček odmítl stejně jako předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) útoky politiků na státní zástupce. Uvedli to v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce v reakci na vyjádření prezidenta Miloše Zemana. Případné odvolání ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) není podle Hamáčka „na stole“. Ani k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana není důvod.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kněžínek, ministr spravedlnosti

Odvolání Jana Kněžínka není podle Hamáčka nutné. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Není možné útočit na státní zastupitelství, orgány činné v trestním řízení si vedou velmi dobře. Ty útoky nemůžu akceptovat, žádná zásadní pochybení nevidím,“ uvedl Hamáček.

Ivo Ištvan o Faltýnkově kauze: Vy vůbec nevíte, co jsme na antimonopolním úřadu hledali

Číst článek

Ani podle Kubery není důvod, aby státní zástupci byli dehonestováni. „Měli bychom odlišovat slovní útoky, které s realitou nemají nic společného,“ uvedl Kubera v souvislosti s kritickými výroky hlavy státu.

Prezident Zeman se ve čtvrtek kriticky vyjádřil vůči šéfovi olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvanovi. Bylo to v souvislosti s nedávným policejním zásahem v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Prezident Zeman se už dříve v této věci zastal šéfa ÚOHS Petra Rafaje, když uvedl, že důvodem k Rafajově odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Schůzky na benzinkách

Hamáček uvedl, že se chce zřejmě příští týden sejít s Rafajem, který čelí kritice za to, že se kvůli tendru na mýtné sešel jak s premiérem Andrejem Babišem (ANO), tak s místopředsedou hnutí Jaroslavem Faltýnkem. „Schůzky na benzinkách a po recepcích jsou neakceptovatelné,“ uvedl Hamáček.

‚Pokud budou chtít, tak to nejvyšším ústavním činitelům vysvětlím.‘ Pavel Zeman brání státní zástupce

Číst článek

Případné personální změny ve vládě nejsou podle Hamáčka na programu nejbližší koaliční rady. „Je právo hnutí ANO si ministra vyměnit, viděl bych jiné kandidáty než ministra Kněžínka,“ řekl Hamáček. Výzvám k odchodu čelí hlavě ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO), ta nejnověji kvůli vykázání zástupce Tchaj-wanu z jednání na ministerstvu na žádost čínského velvyslance.

Kubera označil toto rozhodnutí Novákové za nepřípustné a nekompetentní. Připustil i možnost jejího odvolání. Odvolány pro nekompetentnost by měly být tři čtvrtiny vlády ANO a ČSSD. Hamáček označil krok Novákové za selhání jejího úřadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme