Čína kvůli Huawei zrušila schůzku ministerstev zahraničí, tvrdí Zeman. Mluvčí resortu to popřel

Ministerstvo zahraničních věcí popírá, že by Čína zrušila společnou schůzku v reakci na varování před technologiemi firmy Huawei. Vyvrací tak slova Miloše Zemana, který to řekl ve čtvrtek v TV Barrandov a doplnil, že Peking odložil bez udání náhradního termínu jednání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci. Podle mluvčího ministerstva Michala Bucháčka se termín setkání pouze posunul.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 6:30 18. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na velitelském shromáždění české armády

Prezident Miloš Zeman na velitelském shromáždění české armády | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Ministerstvo zahraničních věcí nemůže potvrdit zrušení meziministerských konzultací mezi Českou republikou a Čínou. Naopak, podle našich informací došlo jen k posunutí termínu těchto konzultací na druhou polovinu února a tuto informaci potvrdila i čínská diplomacie,“ komentoval pro Radiožurnál v reakci na prezidentova slova mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michal Bucháček.

Zeman ve čtvrtek řekl, že se chce sejít se šéfem Huawei, aby si vyjasnil situaci. Varování je podle něj součástí obchodní války počítačových firem. Dále uvedl, že se pokusí při své dubnové návštěvě Číny situaci poněkud zklidnit. Předpokládá, že o věci bude mluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO) na schůzce v příštím týdnu.

Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Technologie těchto čínských firem podle úřadu představují bezpečnostní hrozbu. Zeman už dřív varoval před odvetou Číny.

Spor o sankce

Zrušení mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci se podle Zemana dotkne minimálně 70 českých firem, jejichž zástupci s ním loni byli v Šanghaji na česko-čínském fóru.

Handelsblatt: Německo zvažuje změnu přístupu k Huawei. Možná ji odstaví od mobilní sítě 5G

Číst článek

Už minulý týden prezident varoval před dopady čínské odvety za Huawei na čínské aktivity investiční skupiny PPF včetně Home Creditu a automobilky Škoda Auto. V ohrožení je podle Zemana také zhruba 8,5 miliardy korun, které Huawei plánovala investovat do budování vysokorychlostních telekomunikačních sítí 5G v Česku.

PPF ani Škoda Auto nechtěly výroky prezidenta komentovat. Babiš v reakci uvedl, že vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu o používání technologií Huawei a ZTE ve veřejné sféře přistoupila k nějakým sankcím. Později premiér upřesnil, že obavy o své podnikání v Číně v souvislosti se sporem o Huawei a ZTE vyjádřili na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) zástupci Home Creditu.

Babiš také opakovaně uvedl, že předvánoční varování NÚKIB před technologiemi Huawei a ZTE vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. O absenci důkazů ve čtvrtek znovu mluvil i Zeman.

mkk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme