Pět důvodů, proč si pamatovat Zemanovu inauguraci v roce 2018

Absence některých hejtmanů a rektorů, odchod části poslanců a senátora během projevu prezidenta nebo výběr hostů a jejich rozsazení v sále. Jaké události se pojí s inauguračním projevem Miloše Zemana? Server iROZHLAS.cz vybral pět momentů, které si zaslouží pozornost.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 7:35 9. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

1. Nepozvaní hejtmani a rektoři

Podpořili Drahoše, Hrad je nepozval na Zemanovu inauguraci. Situaci napravuje šéf sněmovny Vondráček

Číst článek

Pozvánku na druhou inauguraci prezidenta Miloše Zemana letos nedostali někteří z hejtmanů. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz šlo o pětici, která před volbami veřejně podpořila Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše. Jako jediný z nich pozvánku na slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále obdržel Jiří Čunek (KDU-ČSL), a to od sněmovny z pozice senátora.

Situaci se později snažil napravit předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), který nepozvaným hejtmanům pozvánku dodatečně poslal. Podobně pozval i Hradem nepozvaného rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Část rektorů pozvání na inauguraci odmítla.

2. Kritika Bakaly, ČT a TOP 09

Ve svém inauguračním projevu prezident obsáhle kritizoval Zdeňka Bakalu i média, která patří jeho vydavatelství. Podobně zkritizoval také veřejnoprávní Českou televizi. Podle jeho slov tato média poučují občany o tom, jak se mají chovat, a během předvolebního vysílání podporovala veřejnoprávní televize stranu TOP 09. 

Zeman dále Bakalu označil za "velkou skvrnu" a obvinil ho z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD. Prezident v projevu řekl, že dokud nebude kauza vyřešena, nelze říct, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí.

3. Odchod části poslanců a senátora

Přísáhá, že nerozdělí národ, a hned ve druhé větě to poruší? Toho nebudu svědkem, vysvětlila Němcová odchod

Číst článek

Po Zemanově kritice médií část hostů opustila Vladislavský sál Pražského hradu. Jako první odešla poslankyně Miroslava Němcová (ODS), za ní následovali poslanci TOP 09 či například senátor Václav Láska (za SZ).

„Pan prezident přísahal na to, že bude spojovat národ. A ve druhé nebo třetí větě svého projevu okamžitě tuto přísahu poruší,“ zdůvodnila svůj odchod poslankyně novinářům na nádvoří Pražského hradu svůj odchod.

4. Zasedací pořádek

Nad zasedacím pořádkem se podivil bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Při druhé inauguraci Miloše Zemana totiž neseděli bývalý prezident Václav Klaus a žena hradního kancléře Mynáře Alex na místech, která jsou jim běžně určená.

Nerozumím, proč v první řadě seděla Mynářová. Měla čestnější místo než senátoři a poslanci, říká Forejt

Číst článek

„Nevím, proč v první řadě došlo ke změně, že bývalý prezident seděl přes uličku na méně čestné straně první řady a například v první řadě se objevila, čemuž nerozumím vůbec, manželka vedoucího Kanceláře prezidenta republiky paní Mynářová,“ komentoval to Forejt v České televizi. „Toto je ve své podstatě ústavní akt, toto není společenská událost, na kterou platí pozvánka pro jednu osobu,“ doplnil.

5. Hosté

Šéf polostátního gigantu ČEZ Daniel Beneš, známý lobbista Tomáš Hrdlička nebo ředitel televize Barrandov Jaromír Soukup dorazili na inauguraci Miloše Zemana na Pražském hradě. Server iROZHLAS.cz je a další VIP hosty zachytil při příjezdu na druhé hradní nádvoří.

Mezi pozvanými na ceremoniál se objevili také ministři někdejší Zemanovy vlády Miroslav Grégr a Jan Fencl, vlivný sportovní manažer a majitel agentury Česká sportovní Miroslav Černošek, Zemanův šéfporadce a podnikatel Martin Nejedlý, manželka hradního kancléře Vratislava Mynáře a moderátorka TV Barrandov Alex Mynářová nebo známý advokát Marek Nespala, zastupující prezidentskou kancelář. 

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme