Podpořili Drahoše, Hrad je nepozval na Zemanovu inauguraci. Situaci napravuje šéf sněmovny Vondráček

Někteří z hejtmanů nedostali od Hradu pozvání na inauguraci prezidenta Miloše Zemana. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz jde o pětici, která před volbami veřejně podpořila protikandidáta Jiřího Drahoše. Jako jediný z nich pozvánku na slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále obdržel Jiří Čunek (KDU-ČSL), a to od sněmovny z pozice senátora. Hrad seznam hostů odmítá komentovat.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka během inaugurace prezidenta Miloše Zemana v roce 2013 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z těch, který pozvání na čtvrteční inauguraci ve Vladislavském sále nedostal, je hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). „Asi je v sále míň míst než před pěti lety, kdy jsem pozvánku dostal,“ řekl Půta serveru iROZHLAS.cz s tím, že ho to napadá jako nejracionálnější vysvětlení.

„Okruh pozvaných a nepozvaných osob nebudeme komentovat.“

hradní mluvčí Jiří Ovčáček

Připustil ale, že za jeho nepozváním může být i něco jiného. „Před pěti lety jsem podporoval protikandidáta pana prezidenta, teď jsem také podporoval protikandidáta. Myslím, že umím držet rozumnou hranici mezi tím, že s někým nesouhlasím, a tím, že pak je někdo zvolen prezidentem nebo hejtmanem,“ uvedl Půta.

Kdyby prý pozvání nakonec přece jen obdržel, na Pražský hrad by se nedostavil. „Vzhledem k povinnostem už se budu muset omluvit. Před pěti lety přišlo pozvání odhaduji tři týdny předem,“ doplnil ještě.

Pozvánky od Forejta

Vedle libereckého hejtmana pozvánku na Hrad od kanceláře prezidenta nedostala také trojice hejtmanů z ČSSD, která před prezidentskou volbou veřejně podpořila Jiřího Drahoše. Jde o pardubického hejtmana Martina Netolického, královéhradeckého hejtmana Jiřího Štěpána a plzeňského hejtmana Josefa Bernarda.

Zeman podepíše prezidentský slib u Masarykova stolu. Při inauguraci zazní svatovítské zvony i děla

Číst článek

„Od Hradu jsem žádnou pozvánku nedostal, prověřoval jsem to i u obou asistentek, jestli nemohlo dojít k administrativní chybě. V roce 2013, když byl ještě šéfem protokolu Jindřich Forejt, byli pozváni všichni hejtmani,“ popsal serveru iROZHLAS.cz hejtman Netolický.

„Bral jsem, že na Hrad jsme vždy zváni z titulu naší funkce, nikoli z titulu politických názorů. Akorát mě to utvrdilo v tom, že jsme v lednu postupovali správně, nic bych na tom neměnil,“ doplnil Netolický.

Vedle trojice sociálnědemokratických hejtmanů podpořil Drahoše také Půta a zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). A ani on pozvánku z Hradu nedostal, obdržel ji však od sněmovny z pozice senátora. Čtvrteční inaugurace se podle svých slov zúčastní.

Sněmovna: zveme vás

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se nyní snaží situaci napravit, nepozvaným hejtmanům tak pozvánku dodatečně pošle. „Volali ze sněmovny, jestli pozvánka dorazila a jestli ne, že nám ji (ve středu) pošlou,“ uvedl Netolický.

Dodatečné pozvání od šéfa dolní komory tak už dorazilo do Královéhradeckého kraje. „Přišla e-mailem,“ řekl hejtman Štěpán. Pozvánku ale podle svých slov nepřijme. „Z ceremonie se omluvím, budu mít jiné záležitosti na práci,“ doplnil.

Kopie pozvánky, kterou e-mailem ve středu dodatečně obdržel hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) | Zdroj: Český rozhlas

Stejně tak dodatečné pozvání podle svých slov odmítne i Netolický: „Oceňuji snahu sněmovny, která se snaží celou záležitost zachránit. Já se ale nezúčastním. Není přece možné, aby s námi nebylo počítáno. Pak den před konáním, když všichni máme nějaký program, že nás takovýmto způsobem ještě kontaktují,“ dodal.

Obdobně reagoval také hejtman Bernard, serveru iROZHLAS.cz uvedl, že přijet na inauguraci s odkazem na nabitý program nemůže: „Přijet nemohu. Program hejtmana je pevně stanovený minimálně na týden dopředu.“

Redakce oslovila také hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka (ANO), který je současně i poslanec. Pozvánku dostal od sněmovny z titulu zákonodárce i jako hejtman od Hradu. „Dostal jsem pozvánku jako poslanec. Tato je v souvislosti významnější než pro hejtmana,“ uvedl bez podrobností.

Až v úterý

Pozvánku jako poslankyně i jako hejtmanka obdržela Jana Vildumetzová (ANO). „Na kraj to přišlo až v úterý, jako poslankyně jsem to obdržela v daleko větším předstihu, už tak před čtrnácti dny,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje a současně předsedkyně Asociace krajů.

Pozvání dostal i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO), a to jako poslanec i jako hejtman. „Myslím si, že by měli být pozváni všichni, i rektoři,“ uvedl Vondrák na dotaz serveru iROZHLAS.cz. Sám se na slavnostní ceremoniál k druhému období Miloše Zemana ve funkci hlavy státu dostaví.

Jak bude vypadat inaugurace prezidenta? Masarykův stůl, speciální pero, čestné salvy a 700 hostů

Číst článek

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) pozvánku obdržel ke konci minulého týdne, na inauguraci ale přijít nemůže. „Omluvil jsem se z rodinných důvodů, nic jiného v tom není. Pana Zemana jsem volil,“ vysvětlil.

Pozvánku dostala a na ceremoniál se dostaví i středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), stejně tak i pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), hejtman kraje vysočina Jiří Běhounek (za ČSSD) i jeho kolega z Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (za ANO). Dostaví se i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská (ČSSD).

Hana Mazancová, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme