Spor Ošťádala se Zemanem o jmenování profesorem nekončí. Řešit ho bude znovu městský soud

Spor fyzika Ivana Ošťádala s prezidentem Milošem Zemanem o jmenování profesorem bude znovu řešit pražský městský soud. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud, výrok zveřejnil na úřední desce. Ošťádalovu žalobu proti nejmenování profesorem městský soud opakovaně odmítl jako opožděnou, nyní se jí musí věcně zabývat.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fyzik Ivan Ošťádal | Foto: Martin Svozílek

„Městský soud nesprávným posouzením otázky včasnosti žaloby zasáhl do práva žalobců na přístup k soudu. V takovém případě je nutno usnesení soudu zrušit a věc mu vrátit k dalšímu řízení. V něm bude úkolem městského soudu žalobu věcně projednat," uvedla předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Lenka Kaniová.

Spor se táhne téměř tři roky

Prezident Miloš Zeman nepodepsal dekrety tří navržených profesorů z Karlovy univerzity a Vysoké školy ekonomické v květnu 2015. Vedle fyzika Ivana Ošťádala, u nějž prezident poukázal na údajné někdejší kontakty s komunistickou Státní bezpečností, tak na profesuru nedosáhli ředitel Národní galerie Jiří Fajt a politolog Jan Eichler.

Ošťádal nejprve spolu s univerzitou, kde působí, poukazoval na Zemanovu nečinnost. Podle žaloby spočívala v tom, že prezident nepodepsal Ošťádalův jmenovací dekret. Městský soud dospěl k závěru, že ke dni jeho rozhodování už ale prezidentova nečinnost netrvala.

Přerušení nečinnosti spatřoval soud v Zemanově dopisu tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové z ČSSD. Prezident v něm jasně uvedl, že Ošťádala nejmenuje, což lze podle městského soudu pokládat za formu rozhodnutí. Tento výklad posléze potvrdil i Ústavní soud.

Žaloba opožděná nebyla, rozhodl soud

Druhou žalobu směřující právě proti prezidentovu rozhodnutí označil městský soud za opožděnou. Nejvyšší správní soud však dospěl k závěru, že posouzení počátku lhůty pro podání žaloby nebylo správné.

Ošťádal a univerzita se o rozhodnutí prezidenta řádným způsobem dozvěděli až od ministryně školství 26. září 2016, i když fakticky už Zemanův názor znali dříve.

„Od tohoto data se pak mělo odvíjet počítání lhůty pro podání žaloby. V dané věci nenastaly specifické okolnosti předpokládané v judikatuře Nejvyššího správního soudu, pro které by bylo nutno při určování počátku běhu lhůty pro podání žaloby dát přednost okamžiku faktického seznámení žalobců s rozhodnutím před jeho řádným doručením," uvedla v tiskové zprávě mluvčí soudu Sylva Dostálová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme