Babiš s Hamáčkem jednali v Lánech se Zemanem. Žádali odvolání šéfa antimonopolního úřadu Rafaje

Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se v úterý odpoledne dostavili do Lán. S prezidentem Milošem Zemanem řešili svůj návrh odvolat šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. Koaliční strany se na postupu domluvily koncem července, v případě návrhu vlády přísluší odvolání šéfa ÚOHS prezidentovi. K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a Ústecký či Liberecký kraj.

Aktualizováno Lány (Aktualizováno: 15:33 8. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš s Hamáčkem dorazili za Zemanem do Lán. Žádají odvolání šéfa antimonopolního úřadu Rafaje | Zdroj: Pražský hrad

Zeman se šéfem ÚOHS Rafajem sejde příští týden. Své stanovisko k tomu, zda by vyhověl návrhu vlády na jeho odvolání, sdělí až poté, řekl po jednání s prezidentem Babiš v České televizi. Ministr Hamáček dodal, že rozhodnutí odvolat Rafaje je čistě na prezidentovi.

Rafaj v červenci uvedl, že respektuje pravomoc vlády navrhovat jeho odvolání, ale nedomnívá se, že by byly splněny podmínky stanovené zákonem o působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Podle zákona může prezident odvolat předsedu úřadu na návrh vlády, ovšem tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců, nebo narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce anebo nezávislost a nestrannost úřadu.

Zeman se loni na jaře zastával Rafaje v souvislosti s policejním zásahem na antimonopolním úřadu kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Uvedl, že důvodem k jeho odchodu by měl být až pravomocný rozsudek.

Proč se pod Rafajem houpe křeslo? Korupční problémy šéfa antimonopolního úřadu se navršily, říká Valášek

Číst článek

Předsedou úřadu je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance sociální demokracie jmenoval v červnu 2015. Za necelý rok tak Rafajovi vyprší druhý šestiletý mandát, potřetí už jmenován být nemůže.

Kromě tendru na výběr mýta se o Rafajovi v poslední době mluvilo v souvislosti s dalšími kauzami.

V červnu server Aktuálně.cz upozornil, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta.

Servery IHNED.cz a Aktuálně.cz také napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard korun.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme