Zeman přijme Hamáčka a Staňka 12. července, aby je usmířil. Situaci nehodlá řešit urychleně

Prezident Miloš Zeman přijme 12. července předsedu ČSSD a místopředsedu vlády Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka (oba ČSSD). Schůzka se bude konat na zámku v Lánech, uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman ve čtvrtek řekl, že se je chce pokusit usmířit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman přijme 12. července předsedu ČSSD a místopředsedu vlády Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka (oba ČSSD) (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sociální demokracie usiluje o odvolání Staňka z funkce ministra kultury a o jmenování Michala Šmardy (ČSSD) jeho nástupcem.

Zeman: Po odchodu ČSSD z vlády by vznikla nová většina, už ale bez sociální demokracie

Číst článek

Zeman odmítl Staňkovu demisi přijmout a dosud nevyhověl ani návrhu na jeho odvolání, který mu na konci května poslal předseda vlády Andrej Babiš (ANO).

Zdůvodňuje to především tím, že Staněk se podle něj pokusil rozkrýt ekonomické nesrovnalosti a za to by neměl být trestán. ČSSD odmítá, že by to se snahou o odvolání Staňka souviselo.

Kompetenční žaloba

Sociální demokracie požaduje, aby Staněk v čele ministerstva skončil do konce června. Zeman v pátek ale zahajuje na Vysočině dovolenou a dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude.

Česko je na hraně ústavní krize, řekl Hamáček. O výměně ministra kultury bude jednat s Babišem

Číst článek

Ústava podle něj nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat. ČSSD mluví o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by prezident s výměnou nadále otálel. Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize.

O jejím řešení bude v pátek dopoledne jednat s premiérem Babišem. Chce od něj slyšet, jaký má předseda vlády plán. Babiš odmítá podat kompetenční žalobu. Věří tomu, že se situaci podaří vyřešit. Pokud Zeman nebude chtít Staňka odvolat, plánuje se s ním sejít. Zástupci sněmovní opozice vyzývají k ústavní žalobě na prezidenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme