Ústavní soudce Musil předal prezidentovi svou rezignaci. Souhlasí s tím, aby ho nahradil Gerloch

Odcházející soudce Ústavního soudu Jan Musil souhlasí s tím, aby ho nahradil prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. Musil to ve čtvrtek řekl novinářům poté, co předal prezidentu Miloši Zemanovi svou rezignaci. O tom, že Zeman na volné místo navrhne Gerlocha, mluvil ve středu po schůzce ústavních činitelů na Hradě předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soudce Jan Musil předal prezidentovi svou rezignaci. | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

„Pan prezident se zajímal o to, co si o tom myslím já, a já jsem mu vyslovil své kladné stanovisko,“ uvedl Musil.

Zeman mu podle něj řekl, že Gerloch ještě musí být pozván do Kanceláře prezidenta republiky, kde musí stvrdit svůj souhlas s tím, že bude na pozici kandidovat. „Poté, co to učiní, tak pan prezident zřejmě hned následně chce poslat návrh do Senátu,“ dodal Musil, který ve funkci skončí k 1. únoru.

Zeman navrhne na ústavního soudce Gerlocha. ‚Podle mého předpokladu bude zvolen,‘ řekl Kubera

Číst článek

Čtvrteční schůzka se podle soudce uskutečnila v přátelském duchu, prezident se podle něj zajímal o to, zda Musila práce těšila a uspokojovala. „Já jsem mu odpověděl, že ano,“ uvedl Musil. Zeman mu také vyslovil poděkování za práci ústavního soudce.

Sedmasedmdesátiletý Musil, který byl soudcem Ústavního soudu 15 let, rezignoval ze zdravotních důvodů a kvůli únavě dané věkem a cestováním mezi Brnem a Prahou. Zdůrazňoval, že jeho odchod nemá souvislost se situací v justici či politice. Poslední nález vyhlásil ve středu, týkal se registru smluv.

Zda Musila nahradí právě Gerloch, není zatím jasné. Právník uvedl, že se k návrhu kloní kladně. Zeman už dříve naznačil, že má tři kandidáty a postupně je navrhne Senátu.

Ústavní soud bude nyní dočasně pracovat v neúplné sestavě, soudců bude jen čtrnáct namísto předpokládaných patnácti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme