‚Ať ty důkazy publikuje.‘ Zastupitelství by mělo podle prezidenta Zemana zveřejnit Šarochovu zprávu

Prezident Miloš Zeman si váží státního zástupce Jaroslava Šarocha za odvahu v kauze Čapí hnízdo. Jím vypracovaná zpráva by podle Zemana ale měla být veřejná. „Ať ty důkazy publikuje, jestli to Městské státní zastupitelství ještě chce přezkoumat, coby ne, ale já nevím, co by na tom přezkoumávalo. Chtějí se snad znovu věnovat těm 20 000 stránek?“ řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:52 5. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Městské státní zastupitelství v Praze v pondělí uvedlo, že dozorový státní zástupce Šaroch ve věci Čapí hnízdo změnil právní názor a jeho nadřízený nyní zjišťuje, zda je změna zákonná a důvodná. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana v kauze zřejmě dosud není rozhodnuto.

Šaroch dlouhodobě zastával jiný názor, musím vyhodnotit celý jeho postup, říká nadřízený Erazím

Číst článek

„Nechápu, proč se kvůli tomu dělají takové tanečky. Kdyby navrhl obžalovat Andreje Babiše, tak myslím, že by část politiků a novinářů jenom jásala,“ okomentoval Zeman dění posledních dnů. 

Své kroky v této kauze bude zvažovat až poté, co Městské státní zastupitelství „ukončí s jakýmkoli výsledkem toto posuzování“. Zeman by v tomto případě mohl udělit abolici, tedy trestní stíhání zastavit.

Navrhl Šaroch zastavení?

V případu Čapího hnízda čelí návrhu na podání obžaloby premiér Babiš, někteří jeho příbuzní a několik dalších lidí. Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce změnil právní názor, podle Deníku N se Šaroch rozhodl zastavit trestní stíhání.

Podle pražského městského státního zastupitelství nelze odhadnout, jak dlouho nyní bude jeho šéf Martin Erazím studovat předložený spis. Jestliže Erazím dospěje k odlišnému právnímu názoru než Šaroch, může mu dát pokyn, aby ve věci rozhodl jinak. Vedle zastavení stíhání připadá v úvahu podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu nebo vrácení případu policii k došetření.

7 otázek a odpovědí kauzy Čapí hnízdo: s jakými důkazy policie pracovala, překvapil Šaroch a kdo je na tahu?

Číst článek

V souvislosti s padesátimilionovou dotací Evropské unie na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo je premiér Babiš od října 2017 obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Označuje to za účelovou kampaň. Stíháni jsou i premiérova žena Monika, dcera Adriana Bobeková či švagr Martin Herodes.

‚Letní přeháňka‘

Události kolem výměny ministra kultury považuje prezident Miloš Zeman za „letní přeháňku“. Dále řekl, že dopředu nevěděl o kroku nyní už bývalého ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), který těsně před odchodem z funkce rozhodl, že budova Hadích lázní v Teplicích není kulturní památkou.

Zároveň poděkoval kandidátovi ČSSD na ministra Michalu Šmardovi, že se kandidatury vzdal. „Já jsem mu chtěl touto cestou poděkovat, že nakonec rezignoval, a myslím si, že letní přeháňka skončila,“ řekl prezident.

Spor o ministra kultury začal v květnu, kdy demisi podal tehdejší šéf úřadu Staněk. Zeman ji ale odmítl přijmout a s jeho odvoláním otálel i poté, co mu návrh na změnu ve vládě zaslal Babiš. Staňka nakonec odvolal ke konci července, na jeho místo ale odmítl jmenovat nominanta sociální demokracie Šmardu.

Poté, co se proti návrhu ČSSD postavil i premiér Andrej Babiš (ANO), se Šmarda kandidatury vzdal. Sociální demokraté následně za svého zástupce na kultuře určili Lubomíra Zaorálka, kterého prezident koncem srpna ministrem jmenoval.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme