‚Nerespektoval právní názor.’ Soud zamítl Zemanovu stížnost ve sporu o jmenování Fajta profesorem

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování kunsthistorika Jiřího Fajta profesorem. Zeman Fajta nejmenoval. Podle Městského soudu v Praze šlo o nezákonné rozhodnutí, protože prezident hodnotil uchazečovu odbornou způsobilost a vhodnost, což nepřísluší jemu, nýbrž univerzitě. Aktuální rozhodnutí soudu je na úřední desce. Zeman by se měl návrhem zabývat znovu. Vyjádření Hradu zjišťujeme.

Aktualizováno Brno/Praha (Aktualizováno: 15:20 24. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a ředitel Národní galerie Jiří Fajt | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/Profimedia | Zdroj: iROZHLAS.cz

Městský soud řešil spor dvakrát na základě žaloby Jiřího Fajta a Univerzity Karlovy. Poprvé uvedl, že prezident je povinen návrhu na jmenování vyhovět, ledaže by zjistil ve jmenovacím řízení procesní vady.

Nejmenovat Fajta profesorem bylo nezákonné, rozhodl soud. Prezident se tím bude muset zabývat

Číst článek

Miloš Zeman ani poté Fajta nejmenoval, například s argumentem, že Fajt o sobě univerzitě předložil nepravdivé či zavádějící informace.

Podle druhého rozhodnutí městského soudu i podle nynějšího verdiktu Nejvyššího správního soudu tak Zeman nerespektoval závazný právní názor, který mu stanovil mantinely rozhodovacích kompetencí při jmenování profesorů. Nejenže posuzoval odborné Fajtovy kvality, dokonce podle Nejvyššího správního soudu „samostatně vyvíjel aktivitu za účelem zpochybnění obsahu podkladů, které měla k dispozici hodnotící komise a vědecká rada“.

„Jakkoliv tedy stěžovatel tvrdí, že orgány vysoké školy vycházely z neúplných či nepravdivých informací, jedná se z jeho strany o zjevnou snahu o ‚ohýbání‘ závazného právního názoru vysloveného v prvotním zrušujícím rozsudku,“ napsali soudci Nejvyššího správního soudu.

Nejvyšší správní soud také připomněl, že už proti prvnímu rozhodnutí městského soudu podal Zeman kasační stížnost, avšak posléze ji vzal zpět. Právní názor v prvním rozsudku je tedy pro něj závazný a Nejvyšší správní soud jej nemohl přehodnocovat na základě stížnosti proti druhému rozsudku.

Pětiletý spor

Spor o jmenování bývalého ředitele Národní galerie Fajta profesorem se táhne od roku 2015. Prezident tehdy odmítl jmenovat také další dva akademiky.

Stát se omluvil bývalému řediteli Národní galerie Fajtovi za odvolání z funkce, které způsobil Staněk

Číst článek

Fajtovi původně vyčítal jeho údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele galerie. Posléze zpochybňoval část Fajtem vykazované odborné a publikační činnosti a délku jeho pedagogického působení.

Fajt se už dříve ohradil s tím, že Zeman není schopen předložené podklady správně interpretovat.

Hrad také v minulosti vyslovoval právní názor, že na jmenování profesorem není právní nárok a že prezident nemůže bezmyšlenkovitě podepisovat návrhy.

Městský soud ale dospěl k závěru, že jde o pravomoc založenou zákonem o vysokých školách, nikoliv o ústavní pravomoc, jako je třeba veto zákonů nebo jmenování generálů, a že prezident vystupuje jako správní orgán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme