Zeman přijal šéfa Národního bezpečnostního úřadu Langa. Několik dní před soudem s Mynářem

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiřího Langa. Obsahem setkání byly aktuální úkoly úřadu. Na twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Schůzka se uskutečnila jen několik dní před naplánovaným jednáním pražského městského soudu, který bude řešit spor NBÚ a hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli neudělení bezpečnostní prověrky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiří Lang | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Lang vede NBÚ od února 2017, v letech 2003 až 2016 byl předchůdcem současného ředitele Michala Koudelky v čele Bezpečnostní informační služby (BIS). Ovčáček uvedl, že Zeman na schůzce „ocenil práci všech kvalitních příslušníků našich zpravodajských služeb, kteří hájí české národní zájmy“.

Kdo jsou ‚čučkaři‘? ‚Jde o nespisovný výraz původem z Moravy,‘ říká jazykovědec Oliva

Číst článek

Kancléř Mynář podal na NBÚ počátkem roku 2016 správní žalobu, kterou se brání proti tomu, že mu úřad nepřiznal prověrku na stupeň přísně tajné. V žalobě napadá jak proceduru vyřízení jeho věci, tak i důvody, pro něž úřad prověrku neudělil.

Soudci se k projednání žaloby dostanou příští středu, poté se Mynář případně může obrátit ještě na Nejvyšší správní soud. Prezident už dříve uvedl, že Mynáře z funkce do konečného soudního rozhodnutí neodvolá. Několikrát také řekl, že i v případě neúspěchu u soudu pro něj na Hradě nalezne důstojné místo.

Svou úterní zmínkou o rozvědkách Zeman připomněl svůj spor s BIS, který se vyhrotil v posledním týdnu. Po zveřejnění výroční zprávy BIS, varující před rozsáhlou činností čínských a ruských špionů v Česku, kontrarozvědku kritizoval. Zprávu označil Zeman za „plácání“ a české zpravodajce za „čučkaře“.

Pan prezident dnes na Hradě přijal Jiřího Langa, ředitele NBÚ a ředitele BIS v letech 2003 - 2016. Obsahem setkání byly aktuální úkoly NBÚ. Prezident republiky zároveň ocenil práci všech kvalitních příslušníků našich zpravodajských služeb, kteří hájí české národní zájmy.

15:00 – 11. 12. 2018

4 27

Prezidentovi oponovala BIS informováním o tom, že se jí v nedávné době podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící v Česku. S výjimkou KSČM se za BIS postavili i zástupci všech sněmovních stran včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Do konfliktu s BIS se Zeman předtím dostal několikrát. Naposledy letos v říjnu už podruhé odmítl jmenovat do generálské hodnosti Koudelku. Důvody přitom neuvedl, podle dřívějších spekulací médií mohly být důvodem rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav Novičokem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme