‚Bizarní a nemístně politické.‘ Zemanův mluvčí kritizuje výsledky kontroly předvolební kampaně

Jako bizarní a „nemístně politické“ označil ředitel Odboru tiskového Kanceláře prezidenta republiky Jiří Ovčáček na twitteru výsledky kontroly Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. V ní úřad mimo jiné upozornil na to, že Miloš Zeman během své kampaně třikrát porušil zákon, především během návštěv krajů. Podle Ovčáčka prezident pouze vykonával svou funkci. Úřad navíc sleduje i současné výjezdy členů vlády.

Praha (Aktualizováno: 11:34 30. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Kontrola dohledového úřad v souvislosti se Zemanovou kampaní upozornila na porušení zákona i netransparentní financování | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Jde skutečně o nesmírně bizarní rozhodnutí, kdy je výkon funkce prezidenta republiky vykládán jako předvolební kampaň. Proto považuji toto rozhodnutí za nemístně politické, nikoliv odborné,“ reagoval Ovčáček na twitteru na výsledky kontroly Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Zemanovy výjezdy do krajů byly předvolební kampaň. Třikrát porušil zákon, konstatoval dohledový úřad

Číst článek

Server iROZHLAS.cz se snažil vyjádření prezidenta Zemana získat ještě před pondělním vydáním textu, na dotaz ale mluvčí nereagoval.

Tři pochybení

Kontrola v Zemanově kampani našla hned několik pochybení - upozornila na celkem tři porušení zákona a netransparentní financování.

„Nejzávažnější a nejproblematičtější porušení jsou výjezdy do krajů, kdy docházelo ke křížení veřejné funkce a vedení kampaně,“ okomentoval pro iROZHLAS.cz vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. 

Jde skutečně o nesmírně bizarní rozhodnutí, kdy je výkon funkce prezidenta republiky vykládán jako předvolební kampaň. Proto považuji toto rozhodnutí za nemístně politické, nikoliv odborné.

10:20 – 30. 08. 2021

50

Setkání s občany podle dohledového úřadu totiž nese prvky volební kampaně, protože cesty probíhaly s vědomím Zemanovy kandidatury ve volbách.

Další problémy kontrola spojila s rozdávání Zemanových fotografií, které lze podle úřadu považovat za propagaci, a nedodržením zákonných termínů - lhůtu na doručení veškerých dokumentů na kontrolní úřad totiž Zeman překročil o dva dny.

Výjezdy do krajů

Zatímco během prvního volební období mezi lety 2012-2017 byl Miloš Zeman velmi aktivní, ve druhém si podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka zvolil „pozvolnější“ přístup.

Při své první pětiletce vyjel celkem do krajů sedmapadesátkrát. Kromě Prahy navštívil každý minimálně čtyřikrát.

Po znovuzvolení již tolik cest za občany nepodnikl, v posledním roce a půl také s přispěním pandemie koronaviru. Do krajů tak za poslední téměř tři a půl roku 5krát.

Mluvčí navíc upozornil, že úřad nalezl pochybení i v případě Zemanova protikandidáta a stávajícího senátora Jiřího Drahoše. „Ukazuje to, že kandidující osobnosti a strany si teprve osvojují nová pravidla,“ dodal Ovčáček.

Výjezdy ministrů

Hudeček také uvedl, že problematické z pohledu vedení kampaně jsou i současné vjezdy členů do krajů. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je proto sleduje.

„Kombinování veřejné funkce a volební kampaně je dost problematické a rozhodně to sledujeme. Bohužel si myslím, že ty současné výjezdy, které jsou častější, než byly v minulých volbách, jsou jen důsledkem toho, jak si kandidující subjekty flexibilně osvojují zákonná pravidla volební kampaně,“ uvedl Hudeček pro ČTK.

tzr, vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme