Cesta Zemanových emisarů do Číny: letenka pro Mynáře stála 93 tisíc, cestu Nejedlého Hrad neplatil

Kancelář prezidenta republiky zatím neví, kolik stálo čínské pátrání tří prezidentových mužů po osudu poradce Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Prozatím umí Hrad vyčíslit náklady na letenku: zpáteční pro Vratislava Mynáře stála 93 tisíc korun. Cestu pro poradce Martina Nejedlého Hrad údajně neplatil.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a místopředseda Strany Práv Občanů Martin Nejedlý (vpravo) přicházejí k sídlu strany v Praze, kde sledovali 13. ledna 2018 spolu s prezidentem Milošem Zemanem sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb.

Kancléř Vratislav Mynář a poradce prezidenta Martin Nejedlý. | Foto: Kamaryt Michal | Zdroj: ČTK

„Já se vůbec nechci vměšovat do čínských vnitřních záležitostí. Byl jsem informován, že tento muž opustil vedení CEFC, a důvod, proč jsem poslal do Číny své tři emisary, se týkal toho, aby zjistili, zda CEFC bude i nadále vlajkovou lodí čínských investic v České republice,“ uvedl prezident Miloš Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro MF DNES.

Cestu do Číny podnikl Mynář na můj pokyn, říká Zeman. Kdo hradil cestu Nejedlému a Tvrdíkovi, neví

Číst článek

Vysvětloval tak, proč do Číny odcestoval hradní kancléř Vratislav Mynář, prezidentův poradce Martin Nejedlý a místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík.

„Důvodem této pracovní cesty bylo vyvrátit spekulace, jestli případné vyšetřování pana Jie Ťien-minga nebude mít vliv na aktivity společnosti CEFC China, která má v České republice řadu projektů, a zda tím nebudou tyto projekty, včetně zaměstnanosti lidí, ohroženy,“ stojí v odpovědi na žádost, kterou podle zákona o svobodném přístupu k informacím podal student Univerzity Karlovy Josef Vacek.

Kdo cestu platil

Z odpovědi na žádost, kterou vyřizoval šéf hradního odboru legislativy Václav Pelikán, dále vyplývá, že celkové vyúčtování pracovní cesty ještě Hrad nemá k dispozici.

Kancelář prezidenta republiky nicméně uvedla, že prozatím pro vedoucího kanceláře Vratislava Mynáře uhradila letenku. „V celkové částce 93 781 korun,“ stojí dále v odpovědi.

Miloš Zeman porazil Jiřího Drahoše o zhruba 152 tisíc hlasů. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

V odpovědi zároveň Hrad uvádí, že prezidentská kancelář neplatila cestu pro poradce Nejedlého. „Výdaje spojené s cestou pana Martina Nejedlého Kancelář prezidenta republiky nehradila,“ stojí dále v odpovědi.

Kdo cestu pro Martina Nejedlého platil, není jasné. Sám poradce na SMS zprávu serveru iROZHLAS.cz neodpověděl.

Vysvětlení neposkytl ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Zeptejte se pana Nejedlého,“ reagoval pouze. Podobně nechtěl mluvčí prozradit ani to, jakou třídou letěl hradní kancléř Mynář. „Zeptejte se pana kancléře,“ řekl. Mynář na dotazy zaslané SMS zprávou nereagoval.

Sám Tvrdík v reakci pro deník MF Dnes uvedl, že ani jeho cestu hradní kancelář neplatila. „Kancelář prezidenta republiky mi nikdy nic neplatila ani za mne nehradila, a to platí i pro poslední cestu do Číny,“ vzkázal.

Celou odpověď si můžete přečíst zde:
(obrázek se zvětší po rozkliknutí)

Odpověď Pražského hradu na žádost o informace ohledně cesty do Číny. | Foto: Josef Vacek | Zdroj: Český rozhlas

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme