Zeman by striktní opatření prodloužil do května. ‚Nelze obětovat lidské životy za ekonomický růst,‘ říká

Prezident Miloš Zeman je pro pokračování současného restriktivního způsobu boje s epidemií nového typu koronaviru v České republice. Neosvědčil se totiž podle něj liberálnější přístup, který k šíření nemoci covid-19 zaujaly některé jiné země, například Švédsko, řekl Zeman v pořadu Partie televize Prima. Zatímco ve státech s volnějším pojetím epidemie sílí, v Česku ustupuje, uvedl.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 12:45 12. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milloš Zeman

Prezident Miloš Zeman podporuje stávající opatření proti koronaviru, nouzový stav by prodloužil do května | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vydržte, daří se nám. Náš plán by měl být pokračovat v tom, co se tady úspěšně dělá, protože už dnes víme, že ta epidemie ustupuje. Podle ministra zdravotnictví bychom mohli sundat roušky už v červnu,“ zdůraznil Zeman. Podle něj by měla sněmovna podpořit prodloužení nouzového stavu do 15. května. Termín do 30. dubna dle jeho názoru znamená zvýšené riziko nákazy poslanců při další nutné schůzi.

DOKUMENT: Prezidentova velikonoční promluva: Společnost můžeme uzdravit sympatií a láskou

Číst článek

Varianta ochrany zranitelných skupin lidí a současného rozvolnění opatření, která by přinesla větší podíl nakažených v populaci a rozvoj kolektivní imunity, by podle Zemana sice fungovat mohla, ale odborníci se na ní neshodují. Kvůli předběžné opatrnosti se proto přiklání k postupu, který už se jako funkční ukázal. „Pana Prymuly si přesto vážím, což bude vyjádřeno i nejvyšším státním vyznamenáním,“ řekl prezident republiky v rozhovoru.

Jedním z projektů, která má podle Zemana smysl, je i chytrá karanténa. Ačkoli obavy z dlouhodobého sledování obyvatel nemá, souhlasí pouze s dočasným fungováním podobných opatření. „Počkejme na výsledky pilotního provozu a pak uvidíme, co dál. Čína to dokázala svými projekty a měla úspěch. Takové praktiky by ale měly po konci epidemie ihned skončit,“ uvedl Zeman v pořadu Partie.

Děkování Číně

Zeman zároveň přiznal, že o číslech a zprávách přicházejících z Číny zatím nepochybuje, rád by však viděl informace i z jiných zdrojů, která by ústup nákazy potvrdila. „Data, která publikuje Čina, jsou jediná která máme k dispozici. Nikdo jiný je nenabídl. Rád bych ale viděl alternativní údaje, abych si mohl udělat skutečný obrázek. Nejlepším řešením by bylo poslat do Číny experty, například ze Světové zdravotnické organizace.“

Nemístná je podle Zemana i kritika servilního přístupu českých státních představitelů vůči Číně i následného poděkování za dodávku zdravotnických pomůcek. „Děkování je na místě v případě, jestli jsou nákupy jediná volba, kterou máme k dispozici. Zapomínáte na to, že všechny členské země EU zakázaly vývoz u nich vyráběných zdravotnických pomůcek. Čína je jedinou zemí, která nám je dodala. A žádat, aby to udělala zadarmo, zvláště v době protičínské hysterie, je hloupost. Podle mě je to znak slušného vychování,“ řekl prezident republiky s tím, že nákup z Číny byl v daném okamžiku jedinou možností.

„Jsem rád, že se dodávky uskutečnily, protože nejspíš zachránily spoustu životů,“ dodal.

Ekonomické dopady

Už nemusíme být montovnou. Čekám velké změny v globálních řetězcích, říká ekonomka Nerudová

Číst článek

Zeman zároveň apeluje, aby i nadále zůstalo prioritou překonání epidemie. „Ekonomika se nezastaví, protože na rozdíl od války stojí budovy i stroje. Obětovat zdraví za ekonomický růst je ale zhovadělost. Uzdravme populaci a pak znovu spusťme ekonomiku. Ztratíme možná tři měsíce, ale zachráníme spoustu lidských životů,“ věří Zeman. Cestou k opětovnému nastartování ekonomiky je dle jeho názoru především udržení životní úrovně a investice, jako například fiskální a úvěrová expanze, nikoliv „spotřební dárečky“.

Klíčová je podle Zemana také podpora rodin s dětmi a starobních důchodců. Vláda podle něj na žádnou skupinu obyvatel nezapomněla, debata pouze zahrnuje mnoho sporných skupin. „Je tady spor o OSVČ, které se dostalo pozornosti až nyní, nebo lidi, kteří pracují na dohodu. A dále jsou tu také bezdomovci nebo lidé na úřadu práce, kteří pracovat odmítají.“

Českou společnost podle prezidenta pandemie koronaviru ale výrazně nepoznamená. „Na epidemii budeme vzpomínat jako na něco, co přešlo jako povodně nebo plané neštovice. Ale nemyslím si, že zrovna tato epidemie Česko změní. Měnit ji bude především mladá generace,“ dodal prezident Zeman pro televizi Prima.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme