‚Stát vedený válečnými zločinci.‘ Prezident Zeman chce, ať Česko přestane uznávat samostatné Kosovo

Prezident Miloš Zeman bude chtít s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby Česká republika odvolala uznání Kosova samostatným státem. Zeman to ve středu uvedl na tiskové konferenci po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem, kde naznačil, že on takovou možnost podporuje. Zároveň český prezident ke Kosovu dodal, že stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických států.

Tento článek je více než rok starý.

Bělehrad (Aktualizováno: 13:28 11. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman se svým srbským protějškem Aleksandarem Vucićem

Český prezident Miloš Zeman se svým srbským protějškem Aleksandarem Vucićem | Foto: Darko Vojinovic | Zdroj: ČTK/AP

„Až teď budeme mít – a to je asi tak za měsíc – poradu nejvyšších ústavních činitelů, tak se zeptám, zda by bylo možné, aby se toto udělalo (odvolání uznání Kosova samostatným státem - pozn. red.),“ citoval Radiožurnál Zemana.

Prezident Miloš Zeman chce na říjnové poradě ústavních činitelů vznést dotaz, jestli může ČR stáhnout uznání Kosova. Prohlásil to po setkání se srb.prezidentem Vučićem.@iROZHLAS.cz

12:46 – 11. 09. 2019

5 6

Prezident se domnívá, že bude mít podporu. „Jsem rád, že pan ministr Lubomír Metnar (za ANO - pozn. red.) už prohlásil, že je chyba, že byla uznáno Kosovo. Ten asi bude na mé straně. Jak to bude na straně druhé, to se za ten měsíc uvidí,“ dodal.

Podle prezidenta Zemana nepatří Kosovo do společenství demokratických zemí. „Haagský tribunál nedávno vydal zprávu, ve které vyslovuje podezření z válečných zločinů kosovských politických představitelů. A myslím, že kosovský premiér (Ramush Haradinaj – pozn. red.) na to konto rezignoval. Dovolte mi vyjádřit, byť osobní, ale o to silnější mínění, že stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických zemí,“ řekl.

Kosovo jako stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří podle prezidenta Zemana do společenství demokratických států. Uvedl po schůzce se srb.prez. Vučićem. Připomněl vyšetřováni exprem.Kosova Haradinaje spec.soudní komorou v Haagu.@iROZHLAS.cz

12:40 – 11. 09. 2019

3 5

Kosovo podle informací ČTK z diplomatických zdrojů odvolalo po slovech prezidenta Miloše Zemana svou účast na čtvrtečním summitu premiérů visegrádské čtyřky a šesti zemí západního Balkánu v Praze.

Původně se vedle premiérů Srbska, Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Bosny a Hercegoviny měl zúčastnit summitu i místopředseda vlády Kosova. Podle informací ČTK aktuálně není z Kosova potvrzen žádný host, nicméně se stále jedná o tom, zda země nebude alespoň na nějaké úrovni zastoupena.

‚Nemám rád Kosovo‘

Prezident Zeman již po příletu do Bělehradu Vučićovi řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nemá rád Kosovo. Také TV Barrandov před odletem řekl, že Kosovo nepovažuje za demokratický stát.

‚Zahraniční politika je v  kompetenci vlády.‘ Politici reagují na Zemanova slova o Kosovu

Číst článek

Podle ředitele Diplomatické akademie a bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) by si podobné výroky měl Miloš Zeman odpustit. „Hlava státu má respektovat rozhodnutí vlastní republiky – Kosovo jsme uznali jako suverénní stát a máme s ním diplomatické vztahy,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Míní, že i když je Kosovo stát, který nemá uznání od celého mezinárodního společenství, do výbavy prezidenta parlamentní republiky podobná prohlášení prostě nepatří. „Přestože komentáře hlavy státu, které jsou v rozporu se zahraniční politikou země, budí pozornost (a výroky prezidenta se citují a čtou), velmi důležité – ba důležitější – je to, co dělá vláda,“ dodal Svoboda.

Kosovo po rozpadu Jugoslávie patřilo Srbsku, v roce 2008 ale s podporou západních velmocí vyhlásilo nezávislost. Srbsko jej ovšem stále považuje za své území. Většina členských států OSN včetně Česka samostatnost Kosova uznala, naopak některé země jako Slovensko, Španělsko, Rusko, Bosna a Hercegovina nebo Řecko nikoli.

Pavel Novák, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme