Miloš Zeman kritický k zákonu o zahraničních Maďarech

Česko-maďarská přestřelka kvůli Benešovým dekretům pokračuje. Výrokům maďarského premiéra Viktora Orbána, který je označil za pozůstatek 20.století, oponoval jeho český protějšek v pořadu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu "O kom se mluví" Miloš Zeman hodnocením zákona o zahraničních Maďarech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Zeman | Foto: ČTK/AP

"Vaši posluchači budou první, kterým řeknu dosti drsný názor. Já se domnívám, že minimálně uvnitř Visegrádského uskupení by nebylo dobré, aby se premiér jedné země vyjadřoval k legislativě nebo právnímu řádu druhé země. A já jsem se až dosud odmítl vyjadřovat k maďarské legislativě, která například zahrnuje i velmi sporný zákon o zahraničních Maďarech".

"A myslím si, že pravidla musí platit pro každého a každý musí mít stejné šance. Jinými slovy: oživování ducha minulosti a rozdmýchávání nacionalistických vášní je projevem politické impotence, protože minulost nemůžete ovlivnit. Ovlivnit můžete budoucnost", zdůraznil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Miloš Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Zeman kritický k maďarské legislativě

Premiérova slova vyvolala novou slovní přestřelku s Maďarskem. Mluvčí maďarského ministerstva zahraničí odmítl obvinění z nacionalismu i použití výrazu "politická impotence" - podle něj ani jedno nepatří k politické kultuře.

Mluvčí také zopakoval maďarské stanovisko, že Benešovy dekrety jsou založeny na principu kolektivní viny a jsou diskriminační. Tato otázka, jak řekl, se neustále vrací i v evropské politice, o čemž svědčí i poslední vyjádření evropských politiků. Maďarsko podle mluvčího nezasahovalo a nemíní zasahovat do vnitřních záležitostí České republiky a má zájem na prohloubení vzájemných kontaktů.

Česká republika a Maďarsko přes nynější roztržku chtějí udržet Visegrádskou skupinu. Českému rozhlasu to potvrdil ministr zahraničí Jan Kavan poté, co se v Bruselu sešel se svým maďarským protějškem Janosem Martonyim. Šéf maďarské diplomacie Kavanovi vysvětloval výroky premiéra Orbána, který nedávno žádal zrušení Benešových dekretů před vstupem Česka a Slovenska do Evropské unie. Podle Jana Kavana ale Visegrád současnou krizi překoná.

Milan Kopp, Jana Petrová, Gregor Martin Papucsek, Jan Pokorný, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme