VIDEO: Sanitka odvezla prezidenta Zemana do nemocnice. Je na jednotce intenzivní péče

Prezidenta Miloše Zemana převezla sanita z lánského zámku do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Krátce předtím v Lánech navštívil prezidenta premiér Andrej Babiš (ANO), který se tam zdržel přibližně tři čtvrtě hodiny. Podle ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala je prezident hospitalizován na jednotce intenzivní péče, diagnózu ale nezveřejnil. V nemocnici by Zeman mohl zůstat až tři týdny.

Lány (Kladensko) (Aktualizováno: 19:01 10. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mohu potvrdit, že pan prezident Miloš Zeman bude hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

VIDEO: Sanitka odvezla prezidenta Zemana do nemocnice. Je na jednotce intenzivní péče

Číst článek

„Krátce po 13. hodině jsme přijali k hospitalizaci Miloše Zemana na mé doporučení. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na intenzivním pracovišti ÚVN,“ sdělil ve 14. hodin ředitel nemocnice a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral během krátkého briefingu s novináři.

„Jsou komplikace, které provázejí onemocnění, pro které je u nás léčen. Známe diagnózu. Je hospitalizován na intenzivní medicíně,“ uvedl dále Zavoral. Diagnózu s odkazem na znění zákona nesdělil, dotazy povoleny nebyly.

Podle zdrojů Mf Dnes o převozu prezidenta Zemana do nemocnice rozhodl šéf ÚVN už před příjezdem premiéra Babiše do Lán. Zároveň také uvedly, že by se hospitalizace mohla protáhnout až na tři týdny.

Podle sedmi důvěryhodných zdrojů Radiožurnálu a Deníku N, mimo jiné z prostředí Hradu a Ústřední vojenské nemocnice, strávil Miloš Zeman v září osm dní v nemocnici kvůli tekutině v dutině břišní. Takzvaný ascites mu zřejmě způsobily problémy s játry, kterými prezident podle provedených vyšetření trpí.

Přijela i manželka s dcerou

Podle pořadu Otázky Václava Moravce „Andrej Babiš navštívil prezidenta republiky ve chvíli, kdy byl naplánován na 12. hodinu převoz prezidenta republiky do Ústřední vojenské nemocnice“, což serveru iROZHLAS.cz řekl i zdroj z Hradu. Až dosud ale o převozu do ÚVN hradní kancelář oficiálně neinformovala.

Měsíc spekulací o prezidentově zdraví. Jak se měnila vyjádření Hradu od Zemanovy hospitalizace po volby?

Číst článek

O tři čtvrtě hodiny později o převozu informoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru: „Prezident republiky Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře prof. Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Prezident republiky byl hospitalizován v neděli dne 10. října 2021.“

Sanitka se Zemanem vyjela z Lán krátce po 12. hodině. Doprovázely ji limuzíny, které jsou běžně součástí prezidentské flotily. Stalo se tak krátce poté, co Zemana v Lánech navštívil premiér Babiš. Dorazil tam na plánovanou schůzku po volbách. Odjel však zadním vchodem po zhruba 40 minutách, aniž by předstoupil před novináře.

Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře prof. Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Prezident republiky byl hospitalizován v neděli dne 10. října 2021.

12:48 – 10. 10. 2021

18 245

Podle záběru zveřejněných serverem Novinky.cz při příjezdu do ÚVN přibližně ve 12.45 měl prezident Miloš Zeman zavřené oči a hlavu svěšenou.

„Je unavený, v sanitě usnul,“ tvrdí zdroj z Hradu, který na dotaz serveru iROZHLAS.cz odpověděl pod příslibem anonymity.

Do nemocnice s prezidentem dorazila i jeho manželka Ivana a dcera Kateřina.

Zeman je nemocný, v práci ho to ale neomezuje, uvedl Hrad. Jeho účast v povolební debatě zrušil

Číst článek

Prezidentův zdravotní stav

V polovině září strávil Zeman víc než týden v nemocnici, důvod se veřejnost dozvěděla až po několika dnech. „Jednoduše dehydratace a mírné vyčerpání,“ popsal tehdy hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Nejasnosti o prezidentově stavu však poté začaly sílit.

Na začátku října totiž Zemana znovu navštívil jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral a média začala spekulovat o jeho zdravotním stavu. Hrad nicméně dohady odpálkoval, prezidenta prý čeká řada schůzek nebo debata pro CNN Prima News.

Během několika dnů se ale plány změnily a Ovčáček začal mluvit o tom, že Zeman „musí nabrat sil“. Hrad proto oznámil, že prezident na doporučení lékaře nakonec odvolí v Lánech. A zrušila se také plánovaná účast v debatě na Prima CNN News.

VIDEO: Zeman odvolil v Lánech. ‚Je v pořádku, komunikuje,‘ řekl předseda volební komise

Číst článek

„Musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit,“ řekl Ovčáček v pátek na Rádiu Zet. Zároveň prohlásil, že současný stav Zemana nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády. Jak se měnila vyjádření Hradu, si můžete přečíst ZDE.

Radiožurnál a Deník N přitom zjistily, že Hrad neříká o prezidentově zdravotním stavu pravdu. Sedm důvěryhodných zdrojů potvrdilo, že prezident má problémy s játry a do nemocnice musel kvůli tomu, že se mu začala tvořit tekutina v dutině břišní. O Zemanových problémech s játry mluvil ve středu i bývalý prezident Václav Klaus.

Ke zdravotnímu stavu prezidenta se ve čtvrtek vyjadřoval v rozhovoru pro Rádio Impuls také premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj prezident nemá chuť k jídlu a nemá dostatek živin.

Martin Štorkán, Zdislava Pokorná, pj, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme