Zeman koupil v Lánech od místního podnikatele pozemek. Jeho dcera za 14 dní získala hradní zakázku

Miloš Zeman se po konci mandátu plánuje usadit v Lánech. Koupil proto v obci stavební pozemek. Jen dva týdny po podpisu získala dcera podnikatele, od kterého prezident parcelu koupil, zakázku na zpracování dřeva z Lánské obory za téměř 1,5 milionu korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident Zeman za stavební pozemek o výměře jednoho tisíce čtverečních metrů zaplatil minulý rok lánskému podnikateli Josefu Hoškovi 2,5 milionu korun. Server Aktuálně.cz ale zjistil, že prakticky ihned po podpisu kupní smlouvy získala dcera podnikatele Ivana Píšová zakázku od správce prezidentského sídla v Lánech.

Prezidentův kancléř Mynář: Bezpečnostní prověrku nepotřebuji, neucházím se o ni

Číst článek

Píšová ještě v roce 2013 nabízela manikúru, po Zemanově nákupu ji přesto šéf Lesní správy Lány Miloš Balák nadvakrát zaplatil téměř 1,5 milionu korun za výrobu prken. Prvních 580 tisíc dva týdny po obchodu mezi jejím otcem a prezidentem a dalších 880 tisíc na den přesně rok po uzavření smlouvy na pozemek.

Přestože Píšová nevlastní pilu, má na zpracování dřeva živnost. Sídlo má zapsané v areálu nedaleko Lán, který patří jejímu otci. Hošek je také vlastníkem domu, ve kterém má Píšová trvalý pobyt.

Serveru Aktuálně.cz Píšová, která je zároveň místostarostkou obce, řekla, že si nevybavuje, jak od Hradu zakázky na zpracování dřeva získala. Později uvedla, že lánskou správu oslovila sama. Balák naopak tvrdí, že zakázky získala na základě poptávkového řízení.

Nákup domluvil Mynář

Píšová odmítá, že spolu obě události souvisely. „Můj otec vůbec nevěděl, komu pozemek prodával. Prostě přišel pán a řekl, jestli je volná parcela,“ sdělila. Nákup pozemku pro prezidenta domlouval hradní kancléř Vratislav Mynář, přímý nadřízený správce lánské obory Baláka.

„Že prodávám pozemek prezidentovi, jsem se dozvěděl od pana Mynáře. Pan prezident se mnou nejednal,“ řekl k obchodu sám Josef Hošek. Hradní kancléř se nevyjádřil. Mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že snahou novinářů je pouze poškodit prezidenta.

Server upozorňuje, že zakázky na výrobu prken nejsou jedinou dohodou mezi rodinou Hoška a Lánskou oborou. Rodinná pila totiž může z Lán odkupovat dřevo po celý rok 2020.

Balák zakázku na výrobu prken obhajoval mimo jiné tím, že má nadbytek dřeva. Podle smluv ale správa nestíhala Píšové dodávat neopracované dřevo podle dohody a musela prodlužovat termíny dodávek.

Šéf lánské obory byl obžalován za zmanipulování stavební zakázky. Mynář ho nechává ve funkci

Číst článek

Ve smlouvách mezi Lesní správou Lány a Píšovou, které server získal, jsou navíc skryté ceny i množství prodaného dřeva. Balák to zdůvodňuje ochranou obchodního tajemství ze strany Píšové. Ta ale řekla, že neví, že jsou údaje skryté.

Josef Hošek v Lánech podle serveru zdědil značné množství půdy a provozuje tam také Hokejovou síň českého hokeje. 

Šéf Lesní správy Lány Balák je od dubna stíhaný za utajený prodej kamene, který se v chráněné oblasti těží. V květnu ho pak Vrchní státní zastupitelství v Praze obžalovalo ze stamilionových manipulací při zpevňování břehů vodní nádrže Klíčava v Lánech. Mynář, který je Balákovým přímým nadřízeným, ho i přes zmíněné kauzy odmítá odvolat.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme