Zemanova cesta do Brna vyšla na 55 tisíc korun, tvrdí armáda. Náklady ale mohou být i devětkrát vyšší

Kolik stála cesta prezidenta Miloše Zemana za školáky letounem CASA-C295M? Armáda vyčíslila náklady za celkem čtyři lety na trase Praha – Brno na 55 tisíc korun. Nezapočítala ale vše, nezahrnula do ceny například amortizaci letadla. Po doplnění se částka vyšplhala celkem na téměř 450 tisíc korun.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman se do Brna dopravil letounem CASA-C295M | Zdroj: Úřad vlády ČR

Armádní letoun vzlétl s Milošem Zemanem z pražských Kbel v úterý kolem sedmnácté hodiny. O čtyřicet minut později již přistával na brněnském letišti, kde ale moc dlouho nepobyl. Vrátil se totiž zpátky na vojenské letiště v Praze. Stejnou cestu tedy absolvoval i ve středu a za dva dny tak vzlétával a přistával celkem čtyřikrát.

Zeman na začátek školního roku do Brna přiletěl. Zvolil jeden ze šesti armádních strojů CASA

Číst článek

Mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková celé manévry vyčíslila zhruba na 55 tisíc korun. „Jednu letovou hodinu počítáme téměř za 12 tisíc korun,“ řekla.

V této částce, jak později uvedla, se však promítly pouze výdaje za letecké palivo a takzvaný „handling“ neboli pozemní služby na letišti. 

Při řádném započítání všech položek – amortizace letadla, jeho údržba, logistické služby a náklady na personál – stojí jedna letová hodina takového stroje až desetkrát víc. 

Ze zveřejněné žádosti o informace z roku 2015 na webových stránkách ministerstva obrany vyplývá, že v té době si armáda za jednu takovou hodinu účtovala 121 282 korun bez daně z přidané hodnoty.

Zeman zahájil nový školní rok na brněnské škole. Před prvňáky mluvil i o hladových dětech

Číst článek

Mluvčí po opakovaných dotazech uvedla, že za uplynulých šest let klesla tato částka zhruba o deset tisíc korun. Čtyři lety, které CASA kvůli Zemanovi do Brna podnikla, tak vychází na přibližně 444 tisíc. 

Vzápětí ale dodala, že cesta neměla jen jeden účel. „Ty letouny letět musí, buď v rámci výcviku, nebo ostrého letu.“

Zkušený pilot Boeingu 737 a letecký publicista Ladislav Keller ale upozorňuje, že jde o hru s čísly. A snahu zveřejněnou částku co nejvíce snížit. „CASA není uzpůsobená na to, aby vozila VIP osoby. Pochybuji, že mají sedačkovou verzi, takže se tam sedí na lavicích,“ popsal. 

Vynaložené finance za leteckou cestu do Brna, kterou si objednala Kancelář prezidenta republiky, musí za prezidenta zaplatit ministerstvo obrany. „Na tyto účely má ministerstvo vyčleněny finanční prostředky v ročním rozpočtu,“ uvedla mluvčí.

Rekonstrukce D1

Prezident Zeman zvažoval i další způsoby dopravy. „Jiné možnosti byly hodnoceny jako nerealizovatelné, a proto jsme zvolili tuto optimální variantu,“ napsal serveru iROZHLAS.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Nejde o stav D1, ale o fakt, že finišuje klíčová a potřebná rekonstrukce této dálnice. Co ovšem nutno zdůraznit, využití armádního letounu vrchním velitelem ozbrojených sil je zcela případné a vhodné“

Jiří Ovčáček (mluvčí prezidenta)

Máte na mysli stav dálnice D1? „Nejde o stav D1, ale o fakt, že finišuje klíčová a potřebná rekonstrukce této dálnice. Co ovšem nutno zdůraznit, využití armádního letounu vrchním velitelem ozbrojených sil je zcela případné a vhodné,“ zdůvodnil, proč Miloš Zeman do Brna nejel autem.

Prezident zahájil nový školní rok v brněnské základní a mateřské škole v Merhautově ulici. Dorazil tam na pozvání ředitelky Jany Foltýnové. V tělocvičně školy, kde ho kromě prvňáčků přivítali i jejich rodiče, poděkoval za pozvání a zmínil se o případech zkolabování dětí ve škole kvůli hladu.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme