‚Policisté musí respektovat pokojné vyjádření názoru.‘ Proč byl zásah na Zemanově mítinku nezákonný?

Policisté musí respektovat názor druhých. Tak pražský soud mimo jiné zdůvodnil, proč zákrok na mítinku prezidenta Miloše Zemana proti zvukaři Jaroslavu Henslovi byl nezákonný. Verdikt padl letos v březnu. Server iROZHLAS.cz získal písemné znění rozsudku a zveřejňuje ho v celém znění. Hensl, který na shromáždění přehrál píseň Modlitba pro Martu, žaloval kvůli zásahu ministerstvo vnitra. To mohlo podat kasační stížnost, této možnosti ale nevyužilo.

Dokument Lipník nad Bečvou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman policii po zásahu poděkoval a označil jej za adekvátní | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Když prezident Miloš Zeman v listopadu 2017 navštívil v rámci výjezdu do Olomouckého kraje Lipník nad Bečvou, na shromáždění na tamním náměstí se vypravil také zvukař Jaroslav Hensl. Hlavu státu ovšem nevítal. Naopak. Bylo krátce před volbou prezidenta, ve které Zeman svůj mandát obhajoval, a Hensl se rozhodl protestovat.

Policejní zákrok na Zemanově mítinku byl nezákonný a nepřiměřený, rozhodl pražský městský soud

Číst článek

„Skupina občanů, jejíž součástí byl i žalobce, se rozhodla v rámci mítinku vyjádřit protest proti kandidatuře prezidenta republiky zdvižením červených karet, vyvěšením transparentu ‚Pravda vítězí‘ a jednorázovým přehráním písně Modlitba pro Martu před vystoupením prezidenta republiky,“ uvádí rozsudek Městského soudu v Praze.

K protestu měla posloužit místnost v prvním patře nad restaurací U Marka. Počítalo se s jednorázovým přehráním písně, Hensl měl poté prostor opustit.

„Záměr žalobce jednorázově přehrát píseň a následně místnost opustit byl netajený, byl sdělen hlídce Policie ČR v civilu, která žalobce před realizací záměru v místnosti kontrolovala a legitimovala,“ píše se dále v dokumentu. Podrobnosti z něj přinesly jako první Seznam Zprávy.

Devět policistů

Píseň – coby jeden ze symbolů blížící ho se výročí sametové revoluce – Hensl pustil v době, kdy na pódiu mluvili Zemanovi předřečníci. Než ale stihla dohrát do konce, v místnosti se objevilo devět policistů, kteří nařídili hudbu vypnout. Hensla také prohledali a odvezli na služebnu, kde strávil dvě hodiny.

Důvodem byl údajný přestupek proti shromažďovacímu zákonu, konkrétně podle policistů existovalo podezření na nepřístojné chování. Henslovi za to hrozila pokuta až 15 tisíc korun.

Pražský městský soud v březnu rozhodl, že policejní zákrok proti zvukaři Jaroslavu Henslovi byl nezákonný | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Profimedia

Protest podle verdiktu ale účastníky ani řečníky nijak zvlášť nerušil. Jeden z nich dokonce vypověděl, že „vnímal předmětnou hudební produkci jako součást uvítacího ceremoniálu a nijak jej neomezovala“.

Soud proto měl Henslovu demonstraci za přípustné „vyjádření občanského postoje“. Rovněž vzal v potaz, že před shromážděním s policisty „bezproblémově jednal“. Zvukař totiž mužům zákona vyšel vstříc ohledně bezpečnostních požadavků. V místnosti tak zůstal sám a okno na náměstí bylo přivřené, zbytek protestujících byl přímo na náměstí s transparenty.

„Z klidného protestu osob stojících na náměstí a z předešlého bezproblémového jednání žalobce nebylo možné usuzovat na nebezpečné, agresivní či jinak ohrožující jednání vůči zasahujícím policistům,“ popisuje soud.

Policejní zásah proto byl podle soudního senátu pod vedením Ivanky Havlíkové nepřiměřený a v rozporu se zákonem. „Respekt k názoru jiného a jeho svobodnému pokojnému vyjádření musí mít Policie ČR jako ozbrojený sbor demokratického právního státu vždy na zřeteli,“ stojí dále v rozsudku, který redakce získala s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Celé rozhodnutí pražského městského soudu si můžete přečíst ZDE:

Henslova správní žaloba mířila na ministerstvo vnitra coby nadřízenou instituci. Muži musí nyní zaplatit náklady na soudní řízení v celkové výši 39 tisíc korun. Resort mohl proti rozhodnutí podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, této možnosti však nevyužil, byť se původně zasahujících policistů zastal.

„S ohledem na to, že Městský soud v Praze při posuzování postupu policie a odůvodnění rozsudku vycházel mimo jiné z metodických stanovisek ministerstva vnitra, a s ohledem na konstantní judikaturu Nejvyššího správního soudu týkající se přípustnosti zásahů do svobody shromažďovací nepodalo ministerstvo vnitra vůči tomuto rozhodnutí kasační stížnost,“ vysvětlil mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Nepřiměřený zásah

Zásah prověřovalo také Policejní prezidium, podle něhož byl však v souladu se zákonem. Postup policistů vůči Henslovi vyvolal kritiku části politiků, zvukaře se zastala ombudsmanka. Případem se z popudu policistů zabývala také přestupková komise Lipníku nad Bečvou, ta ale údajný přestupek odložila.

Hensl už dříve uvedl, že vzhledem ke své předchozí rozmluvě s policisty věřil tomu, že nedělá nic nepovoleného. „Myslím si, že ten zákrok byl opravdu nepřiměřený. Jsem rád, že se o tom mluví. Vím, že policie to má v takových případech opravdu těžké, ale když se bude chovat přiměřeně, nebudeme to už muset řešit,“ řekl novinářům po vyhlášení rozsudku.

Prezident Zeman policii po zásahu poděkoval a označil jej za adekvátní s tím, že řádně povolené shromáždění nemá nikdo právo rušit. Dříve také řekl, že Modlitbu pro Martu má velmi rád, ale v Lipníku zněla jako řev a kakofonie.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme